Εύκολο διπλό της ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, όπου νίκησε στη Λεμεσό τον Απόλλωνα με 82-71. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 24 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο 5’ ήταν μπροστά με 10-6, ενώ στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε στροφές, καταφέρνοντας με την λήξη της περιόδου να προηγηθεί με 24-17. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας όπου στο 15’ οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 36-21 και με την λήξη του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 46-29.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην γ’ περίοδο, όπου στο 25’ το σκορ ήταν στο 54-38 και με την λήξη του δεκαλέπτου στο 64-46. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε η αναμέτρηση. Στο 35’ οι «κιτρινοπράσινοι» προηγούνταν με 71-56, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 82-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 29-46, 46-64, 71-82