Νίκη της ΑΕΚ επί της ΕΝΠ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στην τέταρτη και τελευταία χρονικά αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε εντός έδρας με 87-66 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ρίτσαρντ Τόμας με 26 πόντους (5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι από τα πρώτα στάδια του. Στο 5’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 13-11, ενώ διατήρησε την διαφορά με +2 μέχρι και το τέλος της περιόδου όπου το σκορ είχε οδηγηθεί στο 24-22. Παράλληλα, με τον ίδιο ρυθμό κύλισε ο αγώνας μέχρι και το ημίχρονο, όπου οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 33-30.

Πιο καλά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ όπου μέχρι το 24:30 είχε δημιουργήσει διαφορά έντεκα πόντων στο σκορ (47-36). Έπειτα οι «βυσσινί» κατάφεραν μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου να μειώσουν σε 57-51. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί ωστόσο στην δ’ περίοδο, όπου κατάφεραν στο 35:30 να φέρουν την διαφορά στο +24 (79-55). Η ΑΕΚ πανηγύρισε στο τέλος την νίκη με 87-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 33-30, 57-51, 87-66