Μεγάλο διπλό κόντρα στην Ομόνοια για την ΕΝΠ!

Μεγάλο διπλό επί της Ομόνοιας πανηγύρισε η Ένωση, η οποία με ανατροπή στο φινάλε κέρδισε με 78-76 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Ντάλαν Άνκραμ με 22 πόντους (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (15-7), διαφορά που υπήρχε και ενάμιση λεπτό (21-13) πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι με καλάθι του Γκιλ και δύο βολές του Νίκολς μείωσαν σε 21-17. Οι γηπεδούχοι στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου πέτυχαν την ανατροπή και στο 15' ήταν μπροστά με 30-25. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες ήταν σε απόσταση αναπνοής και τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισοπαλία (41-41).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίναν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και βρέθηκαν μπροστά με 13 πόντους (59-46) στο 25', όμως η Ομόνοια με ένα σερί 11 πόντων μείωσε στο ένα καλάθι (59-57), όση ήταν η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (63-61). Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο με την τύχη του να κρίνεται στο τελευταίο λεπτό. Η Ομόνοια ήταν μπροστά με 76-75, όμως η Ένωση με δύο βολές του Άνκραμ και άλλη μία του Ντάρχαμ γύρισε το παιχνίδι και πήραν τη νίκη με 78-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 41-41, 63-61, 76-78