Μπήκε νικηφόρα στο 2020 η ΕΝΠ

Την πρώτη νίκη του 2020 πήρε η Ένωση, η οποία επικράτησε στην νέα κλειστή αίθουσα Παραλιμνίου του ΑΠΟΠ με 79-71, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Ντάλαν Ίνγκραμ με 26 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ,  2 ασσίστ).

Καμία από τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Υπήρξαν εναλλαγές στο σκορ και στο τέλος της περιόδου η Ένωση πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-13). Οι γηπεδούχοι στο 14' με τρίποντο του Χόλις άνοιξαν τη διαφορά στους επτά πόντους και από εκεί και πέρα ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά. Το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά με 40-29.

Η ομάδα του Παραλιμνίου κράτησε το προβάδισμά της και στο τρίτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά στους 16 πόντους (61-45). Ο ΑΠΟΠ δεν τα έβαλε κάτω και στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου πέτυχε 13 πόντους έναντι τρεις των «βυσσινί» και μείωσε στο 35' στους έξι πόντους (64-58).

Οι γηπεδούχοι, όμως, στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το φινάλε κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και εν τέλει πήραν το δεύτερο σερί φύλλο αγώνα με τη διαφορά στους οκτώ πόντους (79-71).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 40-29, 61-45, 79-71