Κέρδισε εκτός έδρας την ΕΘΑ η Ένωση

Με διπλό της Ένωσης επί της ΕΘΑ στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία» άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα του Παραλιμνίου με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 80-71 και πήρε την τρίτη σερί της νίκη. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζόρντιν Γουίλιαμς με 33 πόντους ( 4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχαν συνεχώς εναλλαγές στο σκορ και μέχρι το 9' το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο (21-21). Με τρίποντο του Κίσουνλαλ και άλλο ένα καλάθι του Σμιθ η ΕΘΑ έκλεισε την πρώτη περίοδο με πέντε πόντους διαφορά (26-21). Στο 15' το σκορ ήταν 33-28, με την ομάδα της Έγκωμης να φτιάχνει ένα σερί επτά πόντων και να το κάνει 41-28. Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 11 πόντους (45-34).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο και όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ με το τέλος της περιόδου. Με 22 πόντους έναντι 10 της ΕΘΑ, οι «βυσσινί» προηγήθηκαν με έναν πόντο (55-56).

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η ΕΘΑ πέρασε ξανά μπροστά (61-58), όμως η Ένωση με τρία σερί τρίποντα - ένα από τον Ίνγκραμ και δύο από τον Χόλις - πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Παραλιμνίου κρατήθηκε μπροστά στο σκορ και πήρε στο τέλος το ροζ φύλλο με τελικό αποτέλεσμα 80-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 45-34, 55-56, 71-80