Ασταμάτητος ο Κεραυνός (vid/pics)

Άλλη μία νίκη- την 14η σε ισάριθμους αγώνες - πήρε ο Κεραυνός, ο οποίος στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε με 79-65 στο ντέρμπι που έγινε στο «Κώστας Παπαέλληνας» στο Στρόβολο του Απόλλωνα. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζέικ Ο'Μπράιαν με 20 πόντους (15 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Oι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά, μιας και στο πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησαν διαφορά 15 πόντων (24-9). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοναδικό που ο Απόλλωνας πέτυχε περισσότερους πόντους, η διαφορά μειώθηκε κατά ένα καλάθι, με τους «ερυθροκίτρινους» να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 38-25.

Στο 23' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (44-35), όμως ο Απόλλωνας με καλάθια των Χάγκινς, Ο'Μπράιαν (δύο βολές) και Ο'Μπράιαν ξέφυγε ξανά στους 15 πόντους (50-35) στο 25'. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Κεραυνός προηγείτο με 58-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα υπήρξε απόλυτη ισορροπία με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 21 πόντους και τον Κεραυνός τελικά να παίρνει το ροζ φύλλο διατηρώντας τη διαφορά των 14 πόντων (79-65)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-9, 38-25, 58-44, 79-65