«Γαλαζοκίτρινη» νίκη κόντρα στην ΕΝΠ

Μία μεγάλη νίκη, την τρίτη της στη φετινή σεζόν, πέτυχε η ΕΚΑ ΑΕΛ επικρατώντας στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» της ΕΝΠ με 79-63, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.  Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Ηρακλής Πιττάκας με 18 πόντους (6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο 6' οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα επτά πόντων (12-5), όμως η ομάδα του Παραλιμνίου με σερί οκτώ πόντων βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 8' (12-13). Οι «βυσσινί» έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με έναν πόντο (14-15).

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το 16' (22-24), αλλά το τρίποντο του Πιττάκα, o oποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 6/6 τρίποντα, έδωσε το προβάδισμα στους γαλαζοκιτρίνους (25-24). Μάλιστα, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων (36-26).

Δύο καλάθια από τον Χάρπερ και άλλο ένα από τον Χικς στα αρχικά στάδια του τρίτου δεκαλέπτου άνοιξαν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα του σκορ  (42-26) για τους γηπεδούχους στο 23'. Με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε το προβάδισμά της και πλέον ήταν μπροστά με 60-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Παραλιμνίου προσπάθησε να μειώσει και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Στο 36' η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (69-63). Στο φινάλε η ΑΕΛ πέτυχε σερί 10 πόντων και κλείδωσε τη νίκη, δεύτερη επί της Ένωσης στην τρέχουσα σεζόν, με τελικό σκορ 79-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 36-26, 60-42, 79-63