Δεύτερη σερί νίκη για την ΕΘΑ

Δεύτερη σερί νίκη πέτυχε η ΕΘΑ που επικράτησε στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία του ΑΠΟΠ με 81-70. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Νταμόντρε Χάρις με 21 πόντους (19 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την ομάδα της Έγκωμης να αποκτά προβάδισμα έξι πόντων (18-12) στο 9'. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο ΑΠΟΠ έφερε το παιχνίδι στα ίσα 20-20, ενώ με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά (20-22) με καλάθι του Τέιλορ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Σμιθ και έπειτα ακολούθησε σερί άλλων εννέα πόντων που ανέβασε το σκορ στο 31-22 στο 15'. Ο ΑΠΟΠ στο 19' σμίκρυνε τη διαφορά στο ένα τρίποντο (35-32), αλλά η ΕΘΑ κρατήθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-32).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου με τέσσερις πόντους του Σμιθ, δύο του Κίσουνλαλ και τρίποντο του Άντγκερ οι γηπεδούχοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στο 23' (48-32), ενώ στο 26' η διαφορά έφθασε τους 21 πόντους (60-39). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με αποτέλεσμα 66-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ κατάφερε να μειώσει σε οκτώ πόντους τη διαφορά (71-63) τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος, όμως η ΕΘΑ υπερασπίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 81-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 39-32, 66-51, 81-70