Εντός έδρας νίκη για την ΑΕΛ κόντρα στην Ένωση

Το πέμπτο της ροζ φύλλο στη φετινή σεζόν πήρε ΕΚΑ ΑΕΛ, κερδίζοντας στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» την Ένωση με 81-60, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Έλιοτ Γουόλκερ με 19 πόντους (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και έφτιαξε μεγάλη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που τη βρήκε μπροστά με διαφορά 15 πόντων (21-6). Η υπεροχή των «γαλαζοκιτρίνων» συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να ανοίξουν τη ψαλίδα του σκορ και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφθασε τους 21 πόντους (45-24).

Οι «βυσσινί» επιχείρησαν να επανέλθουν με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και ευτύχησαν να μειώσουν τη διαφορά στους επτά πόντους (47-40), όμως στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα της Λεμεσού την αύξησε εκ νέου σε διψήφιο αριθμό (55-44).

Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν και μάλιστα πέτυχαν περισσότερους πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέχρι το τέλος του αγώνα εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά στους 21 πόντους (81-60).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-6, 45-24, 55-44, 81-60