Μεγάλη νίκη για την ΕΝΠ μέσα στη Λεμεσό επί του Απόλλωνα

Εκτός έδρας νίκη για την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στη Λεμεσό απέναντι στον Απόλλωνα με 83-81, έπειτα από ένα αγώνα ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Άνκραμ με 25 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του όπου στο 5:30 το σκορ ήταν στο 13-12 υπέρ του Απόλλωνα, ενώ το φινάλε της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 19-19. Έπειτα η ΕΝΠ ήταν βελτιωμένη και στο 15’ ήταν μπροστά με 28-21 και μέχρι το ημίχρονο το σκορ οδηγήθηκε στο 40-30.

Στο β’ ημίχρονο ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά και έως το 25:30 μείωσε στους τέσσερις την διαφορά (50-46) και μέχρι την λήξη της γ’ περιόδου σε 59-55. Η αναμέτρηση είχε συναρπαστική εξέλιξη στην συνέχεια, όπου στο 33’ το σκορ ήταν στο 69-57 για τους φιλοξενούμενους, με τον Απόλλων να ισοφαρίζει μέχρι το 37:30 σε 79-79. Δύο λεπτά μετά το σκορ ήταν στο 81-81, με τον Σιλβέστερ να ευστοχεί στην συνέχεια σε δίποντο, κάνοντας το 83-81 και δίνοντας την νίκη στην ΕΝΠ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 30-40, 55-59, 81-83