«Διπλό» για την πρωτοπόρο Αναγέννηση

Mε διπλό επί της Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 100-35  η Αναγέννηση Γερμασόγειας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα στη βαθμολογία.

Η ομάδα της Γερμασόγειας ανέβηκε στους 21 βαθμούς, έναν μπροστά από την Payabl. EKA ΑΕΛ WBC, καθώς πήρε την δέκατη της νίκη σε 11 παιχνίδια. Από την άλλη, η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με απολογισμό μία νίκη και εννέα ήττες.

Κορυφαία για την Αναγγένηση Γερμασόγειας ήταν η Grace Stone με 26 πόντους, 5 τρίποντα, 16 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων με την Μερκούρη, για να ακολουθήσει σερί δέκα πόντων για την ΑΕΛ, που στο 4' βρέθηκε μπροστά με οκτώ πόντους (2-10) μετά το λέι απ της Κ. Κοντού.

Οι βάσεις για το ροζ φύλλο μπήκαν από το πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου βρήκε τη διαφορά στους 18 πόντους (10-28), ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αυξήθηκε κατά εννέα πόντους (24-51).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν άλλους 49 πόντους, συμπληρώνοντας 100άρα με το καλάθι της Ιακώβου μισό λεπτό πριν από το τέλος, παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 100-35.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-28, 24-51, 28-78, 35-100

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Χρίστος Στυλιανίδης)