Ο Πεχλιβάνης έστειλε τον Ολυμπιακό στους "8"

Η πολύ καλή πορεία του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, δεν επηρέασε την απόδοση της ομάδας στο κύπελλο. Οι μαυροπράσινοι κέρδισαν -όπως και στο πρωτάθλημα- στο "Τάσος Μάρκου" την ΕΝΠ με 2-0, χάρη στα τέρματα του Πεχλιβάνη στο 40ο και 82ο λεπτό και προκρίθηκαν στα προημητελικά του κυπέλλου Coca Cola.

Η ομάδα του κ. Πετράκη ήταν ελαφρώς καλύτερη στο α' ημίχρονο και σκόραρε πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ΕΝΠ ανέβασε στροφές και έψαξε το τέρμα, όμως, η καλή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού και δεν το επέτρεψε. Στο 82' ο Πεχλιβάνης έγραψε τον επίλογο, αφού με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη

34' Σουτ του Γκουστάβο, πάνω από την εστία

38' Κοντινή κεφαλιά του Ντένινγκ, έξω η μπάλα

40' ΓΚΟΛ! Ο Πεχλιβάνης με δυνατό σουτ ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό

43' Σουτ από τον Γκουσάβο, λίγο έξω η μπάλα

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

61'  Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ με κοντινή προβολή του Ουντότζι, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Καραδή.

66' Κεφαλιά του Ουντόζι λίγο έξω

82' ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-0 με το δεύτερο γκολ του Πεχλιβάνη