Κλείδωσαν την πρόκριση Άρσεναλ, Σάλτσμπουργκ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ

1ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ - ΖΥΡΙΧΗ: 1-0

Γήπεδο: Μπάι Αρένα

Σε ένα παιχνίδι που η Ζυρίχη δεν βγήκε ποτέ στο γήπεδο, η Μπάγερ Λεβερκούζεν έχασε ένα ''τσουβάλι'' ευκαιρίες νικώντας μονο με 1-0. Παρά την ήττα, οι Ελβετοί μοιράζονται την πρώτη θέση του ομίλου με τις «ασπιρίνες» με 9 βαθμούς. Οι δύο ομάδες εξασφάλισαν την πρόκριση και το μόνο που μένει να δούμε στα δύο παιχνίδια που απομένουν είναι ποιά θα πάρει την πρωτιά.

Πιθανότατα το χειρότερο πρώτο ημίχρονο του φετινού Europa League με τις δύο ομάδες να μην έχουν ούτε ένα σουτ στο στόχο μέχρι το 45'. Σε εκείνο το σημείο, ο Αλάριο από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση σούταρε πάνω στον Μπρέσερ. Η Μπάγερ ήταν η μόνη που προσπάθησε να κάνει κάτι σ' αυτό το πρώτο ημίχρονο αλλά κι αυτό με μεγάλη αποτυχία καθώς στις 7 απόπειρες να δημιουργήσει φάση μόλις μια θα μπορούσε να έχει γίνει γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Λεβερκούζεν να απειλεί στο 46' όταν ο Μπραντ σούταρε αλλά ο Μπρέσερ έσωσε ξανά την Ζυρίχη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλήρως παθητικό ρόλο στο παιχνίδι μη μπορώντας να δημιουργήσουν τίποτα. Τελικά στο 60' η Λεβερκούζεν έκανε το 1-0 με τον Γεντβάι να νικά τους πάντες στον αέρα μετά από κόρνερ του Μπραντ. Στο 72' η Λεβερκούζεν έχασε ευκαιρία με τον Μπρέσερ να σταματά τον Μπέιλι και στο 87' ο Βάιζερ σημάδεψε το δοκάρι. Το παιχνίδι τελείωσε με τις δύο ομάδες να πανηγυρίζουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Βάιζερ, Γεντβάι, Ντράγκοβιτς, Βεντέλ (Λαρς Μπέντερ 74'), Μπραντ (Τελίν 62'), Αρανκίς (Παουλίνιο 62'), Κοχρ, Μπαουμγκαρτλίνγκερ, Μπέιλι, Αλάριο

ΖΥΡΙΧΗ: Μπρέσερ, Ρούεγκε, Νεφ, Μάξο, Μπανγκουρά, Ντομγκτζόνι, Κριεζίου, Κελιφί (Πάλσον 55'), Μαρκεζάνο (Κιζέι 69'), Κολόλι, Οντέι

2ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΛΤΙΚ-ΛΕΙΨΙΑ: 2-1

Γήπεδο: Σέλτικ Παρκ

Χρυσό τρίποντο για τη Σέλτικ που επικράτησε με 2-1 της Λειψίας και την έπιασε στη 2η θέση, αλλά υστερεί στην ισοβαθμία.

Στο 8ο λεπτό ο Γκόρντον είπε όχι σε σουτ του Ογουστέν αλλά στο 11’ οι Σκωτσέζοι εκτέλεσαν γρήγορα ένα φάουλ, ο Μουκιέλε έδιωξε πάνω στον Τίρνεϊ που με σουτάρα έκανε το 1-0. Στο 17’ ο Γκόρντον είπε όχι σε σουτ του Ογουστέν από κοντά, ενώ στο 20’ το σουτ του Λούστιγκ έξυσε το δοκάρι των Γερμανών. Στο 32’ Ο Ορμπάν έδιωξε πάνω στο Κρίστι που έπιασε σουτ αλλά δε βρήκε στόχο, όπως κι εκείνο του Εντουάρ στο 41’.

Στο 48ο λεπτό ο Μβογκό πήρε την μπουκιά από το στόμα του Σινκλέρ, ενώ στο 53’ ο Γκόρντον έδιωξε υο σουτ του Σάμπιτζερ. Στο 57’ το σουτ του Εντουάρ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 73’ και στο 74’ οι Εντουάρ και Λούστιγκ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες. Και στο 78’ ο Λάινερ έβγαλε όμορφη σέντρα και ο Ογουστέν με κεφαλιά έφερε το σκορ στα ίσα Όμως με τη σέντρα, ο Σινκλέρ έφυγε από δεξιά, έκοψε για τον Κρίστι, εκείνος έδωσε στον Εντουάρ που με προβολή έγραψε το 2-1. Η Λειψία είχε δοκάρι στο 86ο λεπτό με τον Καμπλ ο οποίος στο 89 έχασε ακόμη μια τεράστια ευκαιρία.

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Σινκλέρ (90’ Αγέρ), Κρίστι, Ρόγκιτς, Μπογιατά, Τίρνεϊ, Εντουάρ, ΜακΓκρέγκορ, Λούστιγκ, Μπένκοβιτς, Φόρεστ (83’ Μουλούμπου)

ΛΕΙΨΙΑ: Μβογκό, Ουπαμεκανό, Λάιμερ, Σαράτσι (16’ Χάλζτενμπεργκ), Ορμπάν, Σάμπιτζερ, Ιλσάνκερ (46’ Καμπλ), Κούνια, Μπρούμα, Μουκιέλε (71’ Ντέμε), Ογουστέν

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ-ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: 2-5

Γήπεδο: Lerkendal Stadion

Δεν έχει αντίπαλο η Σάλτσμπουργκ που διέλυσε με 5-2 τη Σάλτσμπουργκ και ουσιαστικά κλείδωσε πρόκριση και πρωτιά.

Η Σάλτσμπουργκ μπήκε δυνατά στο ματς και  στο 5ο μόλις λεπτό ο Μιναμίνο έκανε φοβερή ενέργεια και με σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 12’ ο Χάνσεν είπε όχι σε σουτ του Ούλμερ και ο Νταμπούρ στην επαναφορά δεν μπόρεσε να σκοράρει, αλλά στο 19’ ο Ραμάλιο έβγαλε όμορφη μπαλιά για τον Μιναμίνο που από κοντά με σουτ έκανε το 2-0. Στο 32’ ο Βάλκε έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γένσεν, αλλά στο 37’ ο Λάινερ έκανε τη σέντρα και ο Γκούλμπραντσεν από κοντά έγραψε το 3-0. Μάλιστα στο 41’ ο Νταμπούρ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χάνσεν σε τετ α τετ αλλά στο 45’ ο Μιναμίνο με διπλή προσπάθεια έκανε το 4-0 και πέτυχε ατόφιο χατ τρικ.

Στο 48’ ο Γκούλμπραντσεν σκόραρε ξανά αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 52’ ο Μπέντνερ έδωσε για τον Αντεγκμπένρο που με σουτάρα μείωσε σε 1-4. Ωστόσο στο 57’ ο Αϊνταρά έβγαλε για τον Μιναμίνο, που σούταρε και η μπάλα βρήκε στον Χόφλαντ και κατέληξε στα δίχτυα του Χάνσεν για το 1-5. Η Ρόζενμποργκ μείωσε σε 2-5 στο 61ο λεπτό με όμορφο πλασέ του Μπέντνερ,

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ: Χάνσεν, Γένσεν, Αντεγκμπένρο (75’ λεβί), Σέρμπεσιτς, Χόφλαντ, Σέντερλουντ (46’ Λουντεμό), Μπέντνερ, Ντένιτς (85’ Βίλιαλμσον), Ρεϊτάν, Κόνραντσεν

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Αϊνταρά, Ονγκουενέ, Νταμπούρ, Ούλμερ, Σαμασεκού, Μιναμίνο (77’ Βολφ), Ραμάλιο, Γκούλμπραντσεν (85’ Πρέβλιακ), Λάινερ, Σλάγκερ (89’ Λάιτγκεμπ)

3ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΝΤΟ-ΖΕΝΙΤ: 1-1

Γήπεδο: Stade Matmut-Atlantique

Η Ζενίτ απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην Μπορντό κι έκανε άλμα πρόκρισης, την ώρα που η Γάλλοι μάζεψαν τον πρώτο τους βαθμό.

Στο 25ο λεπτό μετά από σέντρα του Πουντζέ, ο Κορνέλιους πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 33’ ο Καμανό σημάδεψε το δοκάρι με σουτ και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έχασε νέα ευκαιρία. Ωστόσο στο 35’ οι Γάλλοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σαμπαλί από τον Μαμανά και ο Καμανό από τα 11 μέτρα έκανε το 1-0. Η  Ζενίτ άγγιξε την ισοφάριση στο 45’ αλλά ο Κοστίλ είπε όχι σε κεφαλιά του Ζαμπολότνι.

Στο 52’ το σουτ του Καλού έξυσε το δοκάρι της Ζενίτ, ενώ μόλις έξω πέρασε και το σουτ του Ντριούσι στο 69’. Και τελικά στο 72’ ο Κουζιάεβ έβγαλε όμορφα για τον Ζαμπολότνι που έκανε το 1-1. Στο 86ο λεπτό το σουτ του Ντε Πρεβίλ έξυσε το δοκάρι του Λούνεβ,

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστίλ, Πουντζέ, Πάμπλο, Σαμπαλί, Πλασίλ (84’ Ντε Πρεβίλ), Καλού, Καμανό (66’ Καραμό), Σανκαρέ, Γιοβάνοβιτς, Λεραζέρ, Κορνέλιους (46’ Μπριάν)

ΖΕΝΙΤ: Λούνεβ, Παρέδες, Ανιούκοβ (60’ Μακ), Ντριούσι (78’ Σατόβ), Νέτο, Ναμπιούλιν, Μεβλία, Μαμανά, Μαρκίζιο, Ερόκιν (64’ Κουζιάεβ), Ζαμπολότνι

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ-ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: 0-0

Γήπεδο: Eden Aréna

Στο 0-0 έμειναν Σλάβια και Κοπεγχάγη με τους Τσέχους να έχουν το προβάδισμα για την πρόκριση.

Στο 11ο λεπτό ο Άντερσεν είπε όχι σε σουτ του Στοχ, ενώ στο 18’ ο Ζέκα πρόλαβε σωτήρια τον Φρίντριχ. Στο 28’ ο Άντερσεν είπε όχι σε σουτ του Σίκορα, ενώ στο 45’ ο Εντόι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ.

Στο 61’ και στο 63’ τα σου των Στοχ και Τραορέ πέρασαν μόλις έξω, ενώ στο 71’ ο Άντερσεν σταμάτησε τον Στοχ και στο 85’ επαναλήφθηκε ακριβώς το ίδιο σκηνικό.

ΣΛΑΒΙΑ: Κολάρ, Σίκορα (79’ Μπαλούτα), Τραορέ, Σούτσεκ, Φρίντριχ, Ντέλι, Ζμραλ (79’ Σκόντα), Ολαϊνκά, Ντγκαντέ, Στοχ, Μπορίλ

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Άντερσεν, Γκρεγκούς, Ζέκα, Μπιέλαντ, Εντόι, Βάβρο, Σκοβ (64’ Τόμσεν), Φαλκ (79’ Βιντ), Μποΐλεσεν (36’ Μπένγκτσον), Άνκερσεν, Σωτηρίου

4ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ-ΣΠΑΡΤΑΚ ΤΡΝΑΒΑ: 3-1

Γήπεδο: Μαξιμίρ

Πλάκα κάνει στον 4ο όμιλο η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, η οποία κέρδισε με 3-1 την Σπαρτάκ Τρνάβα και πέρασε έχοντας μάλιστα το απόλυτο ως τώρα.

Στο 10ο λεπτό ο Τσουντί είπε όχι σε σουτ του Αντεμί και στην επαναφορά ο Χαΐροβιτς έκανε νέο σουτ αλλά ο κίπερ της Σπαρτάκ ήταν και πάλι εκεί. Στο 15’ η Ντιναμό έχασε μεγάλη τριπλή ευκαιρία με τους Γκόιακ, Όλμο και Όρσιτς, αλλά στο 22’ μετά από σέντρα του Όλμο, ο Γκαβράνοβιτς με το κεφάλι έστρωσε στον Γκόιακ κι εκείνος με σουτ έγραψε το 1-0. Οι Κροάτες πίεσαν κι άλλο και στο 36’ μετά από σουτ του Όρσιτς ο Κάντλετς πέτυχε αυτογκόλ για το 2-0.

Στο 57’ ο Γκαβράνοβιτς μόνος με τον Τσουντί σούταρε άστοχα, ενώ στο 63’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ντιναμό, ο Τσαντουρασβίλι έκανε το 2-1. Ωστόσο στο 80’ ο Πέτκοβιτς σέρβιρε για τον Όρσιτς που από κοντά έγραψε το 3-1.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Λιβάκοβιτς, Αντέμι, Όλμο (89’ Μπούντιμιρ), Χαΐροβιτς, Όρσιτς (81’ Σούνιτς), Πέριτς, Τέοφιλ Κατρίν, Γκαβράνοβιτς (76’ Πέτκοβιτς), Ραχμάνι, Γκόιακ

ΣΠΑΡΤΑΚ: Τσουντί, Τσαντουρισβίλι, Κάντλετς (86’ Ντάνγκουμπιτς), Τσόνκα, Σκιρτλάντζε (83’ Κουλχάνεκ), Ράντα, Τοθ, Γκοντάλ, Γκορμπάνι (70’ Μαλέτσκι), Γίρκα, Γκρέσακ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ-ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: 2-0

Γήπεδο: Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi

Μεγάλη νίκη με 2-0 πέτυχε η Φενερμπαχτσέ επί της Άντερλεχτ, έκανε άλμα πρόκρισης και άφησε οριστικά έξω τους Βέλγους.

Στα 22 δευτερόλεπτα ο Βαλμπουενά ξέφυγε στα αριστερά κι έβγαλε τη σέντραρα με τον Σλιμανί να παίρνει την κεφαλιά και τον Ντιντιγιόν να μπλοκάρει, ενώ στο 10’ ο Σκτρελ έπεσε και έσωσε μετά από σουτ του Γκέρκενς. Στην κόντρα ο Αγιού από μακριά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, όπως και η κεφαλιά του Σλιμανί στο 15’. Στο 19’ ο Καλντιρίμ μπήκε από αριστερά στην περιοχή κι έκανε το διαγώνιο σουτ που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 42’ το φάουλ του Τρεμπέλ βρήκε στο δοκάρι των Τούρκων.

Στο 46’ το σουτ του Φρέι πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 53’ ο Ελμάς ελευθερώθηκε και πλάσαρε με τον Ντιντιγιόν να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 57’ η Φενέρ έφυγε σε ιδανική αντεπίθεση αλλά ο  Σλιμανί άργησε χαρακτηριστικά και κόπηκε και στο 71’ ο Βαλμπουενά έβγαλε τη σέντρα από αριστερά με το δεξι πόδι, ο Αγιού προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά, δεν βρήκε την μπάλα αλλά εκείνη κατέληξε στα δίχτυα των Βέλγων για το 1-0. Και στο 74’ μετά από λάθος του Βράνιες, ο Βαλμπουενά μπήκε στην περιοχή, έδωσε έτοιμο γκολ στον Φρέι που σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 2-0.

Μάλιστα στο 79’ ο Μπακάλι είδε τη 2η κίτρινη και άφησε την Άντερλεχτ με δέκα παίκτες και στο 83’ ο Σλιμανί έφυγε στην κόντρα  αλλά πλάσαρε άστοχα.

ΦΕΝΕΡΜΠΧΑΤΣΕ: Τεκίν, Αλί Καλντιρίμ, Οζμπαϊράκλι, Φρέι, Βαλμπουενά, Ζάιλσον (88’ Ίσλα) Σλιμανί, Νοϊστέντερ, Σκρτελ, Ελμάς, Αγιού

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Ντιντιγιόν, Βράνιες, Μίλιτς, Μπόρναου (46’ Σανέ), Σελεμέκερς (77’ Ναχάρ), Μακαρένκο, Γκέρκενς, Κουμς, Τρεμπέλ (77’ Λοκονγκά), Μπακάλι, Ντιματά

5ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η αγωνιστική

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣ.: 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: Emirates

Άρσεναλ και Σπόρτινγκ έμειναν στο 0-0 αποτέλεσμα όμως που σφράγισε και μαθηματικά την πρόκριση της ομάδας του Έμερι.

Κακό το πρώτο μέρος που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Γουέλμπεκ στο 25'. Ο Άγγλος φορ πιέστηκε για να πιάσει μια κεφαλιά και όλα δείχνουν ότι υπέστη θλάση. Στην επανάληψη με το καλημέρα (47') η Άρσεναλ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ομπαμεγιάνγκ. Από εκεί και πέρα όμως και πάλι το παιχνίδι ήταν φτωχό. Στο 82' ο "Όμπα" πλάσαρε αλλά ο Κοάτες έκοψε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Η Σπόρτινγκ έμεινε με δέκα στο 87' όταν αποβλήθηκε ο Ματιέ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Τζένκινσον (61'Κολάσινατς), Χόλντινγκ, Παπασταθόπουλος, Λίχτσταϊντερ (74'Μέιτλαντ-Νάιλς), Γκεντούζι, Ράμσεϊ, Σμιθ-Ρόου, Μιχιταριάν, Ιγουόμπι, Γουέλμπεκ (30'Ομπαμεγιάνγκ).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ Λ.: Ριμπέιρο, Γκασπάρ, Κοάτες, Ματιέ, Ακούνα, Νάνι, Μιγκέλ Λουίς (83'Πέτροβιτς), Γκουντέλ, Μπρούνο Φερνάντες, Μοντέρο (68'Ντοστ), Ντιαμπι (83'Καμπράλ).

ΒΟΡΣΚΛΑ-ΚΑΡΑΜΠΑΧ: 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Στάδιο Ολεκσίι Μπουτόφσκι

Η Καραμπάχ, με μηδέν βαθμούς ως απόψε, νίκησε με 1-0 την Βόρσκλα και ελπίζει.

Η φιλοξενούμενη ομάδα κέρδισε πέναλτι στο 12' (αντίθετα στη ροή του ματς) και ο Αμπντουλάγεφ έκανε το 1-0. Στο 61' είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ζουμπίρ. Η Βόρσκλα στο 76' άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Χάλντορσον έδιωξε το σουτ του Καρέκα.

ΒΟΡΣΚΛΑ: Σουστ, Περντούτα, Τσεσνάκοβ, Κιζόβ, Αρτούρ, Γιακούμπου (55'Kαρέκα), Σκλίαρ, Σάρπαρ, Ρεμπένοκ, Κούλαχ, Κολομόετς

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Χάλντορσον, Μεντβέντεφ, Ρζένιτσακ, Σαντίγκοφ, Γκουεριέ, Μίτσελ, Γκαράγεφ, Σλάβτσεφ, Ντελάρζ (88'Όζομπιτς), Ζουμπίρ (70'Μαντάτοφ), Αμπντουλάγεφ

6ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η αγωνιστική

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ-ΜΙΛΑΝ: 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Μπενίτο Βιγιαμαρίν

Στην Ανδαλουσία Μπέτις και Μιλαν έμειναν στο 1-1 με τους "ροσονέρι" να θέλουν τώρα πάση θυσία αποτέλεσμα στο Φάληρο. Οι "μπέτικος" άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με ένα πολύ ωραίο γκολ του Λο Σέλσο. Στο 27' έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σανάμπρια. HMίλαν έκανε αισθητή την παρουσία της στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Κουτρόνε να απειλεί με σουτ. Στο 59' ο Σούσο έκανε το σουτ με τον Λόπεθ να διώχνει δύσκολα. Τρία λεπτά μετά όμως ο Ισπανός μεσοεπιθετικός της Μίλαν σκόραρε κάνοντας το 1-1. Η Μπέτις είχε καλή φάση στο 84' με τον Ζούνιορ Φίρπο και τρία λεπτά μετά έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τέγιο.

ΜΠΕΤΙΣ: Πάου Λόπεθ, Τέγιο, Μαντι, Μπάρτρα, Φεντάλ, Ζούνιορ, Γουίλιαμ, Λο Σέλσο, Κανάλες, Χοακίν (67'Γκουαδράδο), Σανάμπρια (74'Μορόν).

ΜΙΛΑΝ: Ρέινα, Μουσάκιο (82'Ρομανιόλι), Σαπάτα, Ροντρίγκες, Μπορίνι, Μπακαγιόκο, Κεσιέ, Τσαλχανογλου (89'Μπερτολάτσι), Λασάλτ (76'Αμπάτε), Σούσο, Κουτρόνε.