Ο Τζορτζ φρέναρε τους Μπακς του Γιάννη (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε άλλη μία all-around εμφάνιση στην Οκλαχόμα Σίτι, αλλά ο Πολ Τζορτζ ήταν ακόμα καλύτερος και η Θάντερ κατέβαλε τους Μπακς με 118-112 (VIDEO).

Οι ιαχές "M-V-P" ακούστηκαν ξανά στην Chesapeake Energy Arena και δεν ήταν ούτε για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (φαβορί για το βραβείο), ούτε για τον Ράσελ Γουέστμπρουκ. Ήταν για τον Πολ Τζορτζ. Τον καλύτερο παίκτη του γηπέδου και υπεύθυνο για τις περισσότερες από τις 31 νίκες που έχει σημειώσει φέτος η Οκλαχόμα Σίτι, συμπεριλαμβανομένης και αυτής επί των Μπακς με 118-112 το βράδυ της Κυριακής.

Και τι δεν έκανε ο Τζορτζ... Κατ’ αρχάς, πέτυχε 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε την Οκλαχόμα Σίτι να δημιουργήσει μία διψήφια διαφορά πόντων που έφτασε μέχρι τους 19 στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης (79-60 στο 32’). Εν τέλει ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 36 πόντους και 8/12 τρίποντα, ενώ ήταν και αυτός που έβαλε το τρίποντο που έκρινε το ματς, 48,1’’ πριν από τη λήξη, κάνοντας το σκορ 113-107, κι ενώ το Μιλγουόκι είχε καταφέρει να ροκανίσει την διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους για πρώτη φορά από τα πρώτα λεπτά. Στο τέλος, δε, ο Τζορτζ ευστόχησε και σε ένα ζευγάρι βολών. Κάπου εκεί οι ιαχές "M-V-P" άρχισαν να ακούγονται στο στάδιο...

ΣΥΝΗΛΘΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΙΣΟ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, από την άλλη, δεν ήταν και στην καλύτερη βραδιά της καριέρας του. Και είχε 27 πόντους και 18 ριμπάουντ! Ο "Greek Freak" έχασε και τα έξι σουτ που επιχείρησε στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 8/22, ενώ δέχτηκε συνολικά επτά τάπες στο ματς, τις πέντε εκ των οποίων από τον Τζέραμι Γκραντ! Ο Γιάννης συνήλθε βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο και μαζί του και οι Μπακς, ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική επαναφορά στο παιχνίδι. Ας όψεται ο Πολ Τζορτζ.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έκανε το 16ο φετινό του τριπλ-νταμπλ (και 120ό στην καριέρα του) και μαζί με τους Ανταμς, Γκραντ και Φέργκιουσον ήταν οι κύριοι συμπαραστάτες του Τζορτζ στην 5η συνεχόμενη νίκη της Θάντερ, η οποία έλεγξε το ματς με ένα σερί 11-0 που έκανε από την πρώτη περίοδο, όταν προηγήθηκε με 31-21 στο 11’. Η OKC δεν έχασε το προβάδισμα στον υπόλοιπο αγώνα, έχοντας καθ’ όλη τη διάρκεια εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (16/32 τρίποντα).

Πέρα από τον Αντετοκούνμπο, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι υπόλοιποι βασικοί του Μιλγουόκι, το οποίο σούταρε με ποσοστό 35% στο πρώτο ημίχρονο και υπέστη την πρώτη του ήττα έπειτα από έξι σερί νίκες. Παράλληλα, έπεσε στο 35-13 αλλά παραμένει η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ τόσο στην Ανατολή, όσο και στο ΝΒΑ. Απλά, πλέον απέχει μόνο μισό παιχνίδι από το Γκόλντεν Στέιτ (35-14) και μερικές ποσοστιαίες μονάδες από το Τορόντο (37-15)...

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ (Ντόνοβαν): Τζορτζ 36 (8/12 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Γκραντ 16 (5 τάπες), Ανταμς 14 (8 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 13 (5/20 σουτ, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Φέργκιουσον 15, Νοέλ 6, Πάτερσον, Ναντέρ 4, Σρέντερ 14 (7 ασίστ).

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 27 (18 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίντλετον 22 (6 ασίστ), Λόπεζ 19 (5/6 τρίποντα), Μπλέντσο 11, Μπρόγκντον 18, Γουίλσον, Ιλιασόβα, Χιλ 2, Μπράουν 5, Σνελ 8.

Από: Sport24.gr