Λύτρωση για Άρσεναλ στο φινάλε, σόου Πάλμερ με την Τσέλσι!

Η Άρσεναλ έπαιξε με τη φωτιά στο "Έμιρεϊτς" όμως με δύο γκολ στις καθυστερήσεις υπέταξε με 4-2 την σκληροτράχηλη Λέστερ. Τεσσάρα και για την Τσέλσι με ρεσιτάλ Πάλμερ, σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Φούλαμ κόντρα στην Νότιγχαμ.

Η Τσέλσι, εκ των αντιπάλων του Παναθηναϊκού στο φετινό Conference League, όση ανασφάλεια μπορεί να αισθάνθηκε από την άμυνα και τον τερματοφύλακά της, άλλη τόση σιγουριά για τη νίκη πήρε με τα μαγικά του Κόουλ Πάλμερ για το τελικό 4-2 επί της Μπράιτον στην 6η αγωνιστική του κορυφαίου πρωταθλήματος...

Οι «γλάροι» έκαναν εξαιρετική αρχή στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με το γκολ του Ρίτερ στο 7ο λεπτό, τα μετόπισθεν της ομάδας του Μαρέσκα εκτέθηκαν με την κάκιστη λειτουργία τους, αλλά ο Πάλμερ θα υπέγραφε την 28η του Σεπτέμβρη ως τη μέρα που έγραψε μοναδική ιστορία στην κορυφαία Λίγκα. Τέσσερα γκολ σε 20', χατ-τρικ μέσα σε 10' και με μόλις 10 επαφές με την μπάλα.

Ουδείς άλλος στα χρονικά της Premier League δεν είχε φτάσει σε καρέ τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο αναμέτρησης. Και από τα τέσσερα γκολ του, ξεχώρισαν η φοβερή εκτέλεση φάουλ κι ένα υπέροχο μονοκόματο τελείωμα στην κλειστή γωνία για τη διαμόρφωση του αποτελέσματος στο 41'.

Η ζωή και το ποδόσφαιρο κάνει κύκλους και η Άρσεναλ μπορεί να προσυπογράψει. Μία εβδομάδα νωρίτερα έφτασε μία ανάσα από μία τεράστια εκτός έδρας νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι και την στερήθηκε στο 90+8' όταν ο Στόουνς έγραψε το τελικό 2-2, με τους δύο βαθμούς που έχασε στο "Έτιχαντ" η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να τους βρίσκει με... χρονοκαθυστέρηση.

Απόδειξη η εντός έδρας αναμέτρηση με την Λέστερ το απόγευμα του Σαββάτου (28/9) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League, με τους κανονιέρηδες να κινδυνεύουν με μεγάλη απώλεια έχοντας δει το υπέρ τους 2-0 να μετατρέπεται σε 2-2 αλλά το φινάλε να τους λυτρώνει, αφού βρήκαν δύο γκολ με τους Τροσάρ (90+4') και Χάβερτς (90+9') για να πανηγυρίσουν το εντυπωσιακό 4-2.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
Νιουκάστλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (35' Γκβάρντιολ, 58' Γκόρντον πέναλτι)
Άρσεναλ - Λέστερ 4-2 (20' Μαρτινέλι, 45+1' 90+4' Τροσάρ, 90+9' Χάβερτς / 47' 63' Τζάστιν)
Έβερτον - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (47' 54' Μακνίλ, 10' Γκουέχι)
Μπρέντφορντ - Γουέστ Χαμ 1-1 (1' Εμπεουμό / 54' Σούτσεκ)
Νότιγχαμ- Φούλαμ 0-1 (51' πεν. Χιμένες)
Τσέλσι - Μπράιτον 4-2 (21' 28' πεν. 31' 41' Πάλμερ / 7' Ρούτερ, 34 Μπαλέμπα)
28/09 19:30 Γούλβς - Λίβερπουλ
29/09 16:00 Ίπσουιτς - Άστον Βίλα
29/09 18:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ
29/09 22:00 Μπόρνμουθ - Σαουθάμπτον