Λύγισε την Άιντραχτ η Λεβερκούζεν, στην κορυφή η Λειψία!

Η Λειψία πέρασε με «διπλό» από την έδρα της Μάιντς (0-2) και περιμένει το αποτέλεσμα στο Μπάγερν - Στουτγκάρδη για να δει σε ποια θέση θα την βρει η 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Την ίδια στιγμή η Λεβερκούζεν πήρε το ντέρμπι με την Άιντραχτ με 2-1, ενώ την εξαιρετική της πορεία συνέχισε η Φράιμπουργκ επικρατώντας εντός έδρας με 3-1 της Άουγκσμπουργκ

Το φιλμ της αγωνιστικής

Με συνοπτικές διαδικασίες, λοιπόν, πέρασε η Λειψία από την έδρα της Μάιντς «καθαρίζοντας» το ματς με δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Στο 20' ο Σίμονς άνοιξε το σκορ για την φιλοξενούμενη για να έρθει στο 37' ο Όρμπαν να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Την ίδια στιγμή στην ματσάρα του Λεβερκούζεν η Μπάγερ κατάφερε να μείνει αλώβητη. Στο 9' ο Μπόνιφεϊς έχασε πέναλτι με την Άιντραχτ να παίρνει το προβάδισμα στο 16' με τον Μάρμους από την «άσπρη» βούλα. Οι νταμπλούχοι έβγαλαν αντίδρασ και ισοφάρισαν στο 25' με τον Άντριχ για να έρθει στο 72' ο Μπόνιφεϊς να πάρει το αίμα του πίσω και να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του.

Όσο για την Φράιμπουργκ, συνεχίζει την πολύ καλή της πορεία. Η ομάδα του Γιούλιαν Σούστερ επικράτησε εντός με 3-1 της Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη που έπαιξε ξανά βασικός. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο με γκολ των Γκρίφο (34'), Λίνχαρτ (37') και Γκίντερ (45+1') με την φιλοξενούμενη να μειώνει στο 65' χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της Bundesliga:

Λεβερκούζεν - Άιντραχτ 2-1
25' Άντριχ, 72' Μπόνιφεϊς / 16' πεν. Μάρμους

Γκλάντμπαχ - Χάιντενχαϊμ 3-2
22' Ιτακούρα, 62΄, 75' πεν. Κλάιντινστ / 12' Σκιένζα, 80' πεν. Πέρινγκερ

Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 3-1
34' Γκρίφο, 37' Λίνχαρτ, 45+1' Γκίντερ / 65΄Τιτζ

Χόφενχαϊμ - Μπόχουμ 3-1
11' Κράμαριτς, 64' Μπάτλερ, 90+3' Ταμπάκοβιτς / 76' Γκαμπόα

Μάιντς - Λειψία 0-2
20' Σίμονς, 37' Όρμπαν

19:30 Μπάγερν - Στουτγκάρδη