Δεύτερο ροζ φύλλο για την ΑΕΛ

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η Sole Mare By The Sea ΑΕΛ κερδίζοντας με 62-35 τον Ζήνωνα Λουκή Ακρίτα, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών.

Κορυφαία της αναμέτρησης η Tishara Miesha Morehouse με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

H Sole Mare By The Sea ΑΕΛ στα πρώτα δύο λεπτά πέτυχε τα πρώτα καλάθια, ένα από τη Mandic και δύο από τη Morehouse (6-0), με τον Ζήνωνα Λουκή Ακρίτα να απαντά με δίποντο της Μιχαήλ και τρίποντο της Σοφοκλέους (6-4) στο 4'. Ακολούθησε σερί έξι πόντων για τις γηπεδούχες που ολοκληρώθηκε στο 5' με τις δυο βολές της Morehouse (12-5). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με λέι απ από την Οικονομίδου (21-10).

H διαφορά στο 17' έφθασε στους 22 πόντους (34-12) μετά το λέι απ της Mandic, με τους φιλοξενούμενους στο υπόλοιπο διάστημα του δεύτερο δεκαλέπτου να πετυχαίνουν ένα καλάθι με την Maricic και δύο με τη Θωμά για να μειώσουν σε 34-18.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχες μπήκαν με σερί 12 πόντων που έκλεισε με το λέι απ της Ράτσα στο 24' ανοίγοντας τις αποστάσεις (46-18), ενώ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου αυτού η διαφορά ήταν στους 32 πόντους (55-23), όπως σχηματίστηκε με το τρίποντο της Στυλιανίδη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ζήνωνας Λουκής Ακρίτας πέτυχε πέντε πόντους περισσότερους (12 έναντι 7), και έτσι το τελικό σκορ ήταν 62-35 όπως διαμορφώθηκε μετά το τρίποντο της Κουνούνη μισό λεπτό πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-10, 34-18, 55-23, 62-35

Sole Mare By The Sea ΑΕΛ (Μιχάλης Κουνούνης)

Κωνσταντίνου 2, Morehouse 16, Mandic 10, Στυλιανίδη 6 (2), Οικονομίδου 4, Κουνούνη 3 (1), Γεωργίου 2, Μαυρουδή 2, Αντωνίου 3 (1), Ράτσα 14 (1), Ευθυμίου

Ζήνωνας Λουκής Ακρίτας (Αντρέας Στυλιανίδης)

Φτερούδη 3 (1), Μιχαήλ 6, Θωμά 7 (1), Kruse 4, Σοφοκλέους 3 (1), Maricic 10, Παλληκαρίδη, Ορθοδόξου 2, Χριστοφή