Πέρασε από τη Βερόνα και πήρε την πρώτη νίκη στη σεζόν

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική της Serie A το σύνολο του Αλεσάντρο Νέστα, πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Βερόνα με σκορ 3-0.

Η Μόντσα ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα, με το γκολ του Πορτογάλου επιθετικού Ντάνι Μότα και αυτό της έδωσε αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 0-1, αφού η Βερόνα αδυνατούσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι, λίγο έλειψε να κάνουν το 0-2, όμως το σουτ του Γεώργιου Κυριακόπουλου, χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι (61′). Δεν συνέβη το ίδιο 13 λεπτά αργότερα, όπου ξανά ο Μότα, βρέθηκε στη μικρή περιοχή και με κοντινό πλασέ, “έγραψε” το 0-2.

Η Βερόνα φαινόταν να μην έχει λύσεις και σαν να μην έφτανε αυτό, οι παίκτες του Νέστα έκαναν 3 τα γκολ της διαφοράς, με δράστη τον Αλεσάντρο Μπιάνκο.

Η Μόντσα δίκαια πανηγύρισε στο τέλος, καθώς κατέκτησε την πρώτη φετινή νίκη της στη Serie A και δείχνει πως θα παλέψει για την αποφυγή του υποβιβασμού.