Ήττα που δεν τον χάλασε

Ο επαναληπτικός είχε επί της ουσίας τυπικό χαρακτήρα μετά την ευρεία νίκη του ΓΣΠ και παρά το γεγονός ότι ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 1-0 από την Ντιναμό Μπρεστ στο Μπρέστσκι της Λευκορωσίας δεν χαλάστηκε και ιδιαίτερα, με το εισιτήριο της πρόκρισης να καταλήγει στα χέρια του με συνολικό σκορ 4-1.

Ο Νεκάιτσικ στο 86’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι με καλές στιγμές εκατέρωθεν, στο οποίο δόθηκε και η ευκαιρία στον Μουσταφά Καραγιόλ να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Απόλλωνα μπαίνοντας στο ματς ως αλλαγή.

Θυμηθείτε εδώ τη live περιγραφή του αγώνα

Ξεκίνημα στα μέτρα του Απόλλωνα
Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης. Παρότι δεν έβγαλε στο γήπεδο την ίδια ένταση με το πρώτο παιχνίδι, δεν δυσκολευόταν να κρατήσει μακριά από την περιοχή του τους γηπεδούχους και αμυνόταν κλείνοντας αποτελεσματικά τους χώρους στα μετόπισθεν. Ταυτόχρονα, όταν του δινόταν η ευκαιρία έβγαινε ορθόδοξα μπροστά και είχε τις δύο καλύτερες στιγμές του 20λεπτου με τους Ζελάγια και Μπρου σε 9’ και 19’ αντίστοιχα, με τον πρώτο να αποφεύγει τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά να πλασάρει άψυχα δίνοντας την ευκαιρία σε αμυντικό να απομακρύνει προ του τέρματος και τον δεύτερο να βλέπει τον Γκούτορ να αποκρούει σε κόρνερ το δυνατό του σουτ.

Ανέβηκαν οι γηπεδούχοι
Μετά το πέρας του 20λεπτου, ωστόσο, η Ντιναμό Μπρεστ βελτιώθηκε, κράτησε περισσότερο την μπάλα και άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Απόλλωνα. Η πρώτη της μεγάλη φάση και καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήρθε στο 29’ με τον Σαβίτσκι, που πλάσαρε άουτ προ του Βάλε. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλες δύο καλές στιγμές, όμως οι έγκαιρες και αποτελεσματικές παρεμβάσεις του Γιούστε στα σουτ των Φιλίποβιτς και Οσουτσούκου απέτρεψαν τα χειρότερα.

Η Ντιναμό ήταν αυτή που βρήκε και την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος και ήταν μάλιστα τεράστια, όμως ο Βάλε ήταν ξανά παρών και σταμάτησε προ της γραμμής το εντός μικρής περιοχής πλασέ του Σαβίτσκι.

«Aπάντηση», ισορροπία και ανώδυνη ήττα
Χρειάστηκε να περάσει πολλή ώρα, σχεδόν 40 λεπτά συγκεκριμένα, όμως ο Απόλλωνας βρήκε στο 58’ την πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος με τον Ζελάγια, το πλασέ του οποίου σταμάτησε στον Γκούτορ.  Μετά το 60’ ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 70’ είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Περέιρα, το σουτ του οποίου έφυγε λίγο έξω.

Παρά το ισορροπημένο τελευταίο 20λεπτο, ωστόσο, η Ντιναμό βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο γκολ στο 86’ με τον Νεκάιτσικ και να αποχαιρετήσει τη διοργάνωση, αν μη τι άλλο, νικηφόρα, με το εισιτήριο της πρόκρισης φυσικά να καταλήγει στα χέρια του Απόλλωνα με συνολικό σκορ 4-1.

Συνθέσεις

Ντιναμό Μπρεστ: Γκούτορ, Κίκι, Βίτους, Κάργας, Νογιόκ, Βερετίλο, Νεκάιτσικ, Φιλίποβιτς (76’ Κρίβετς), Φερέιρα (64’ Κομπλένκο), Σαβίτσκι (84’ Σέντκο), Οσουτσούκου.

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι (70’ Καραγιόλ), Μπρου, Περέιρα, Παπουλής (60’ Μάρκοβιτς), Σαρδινέρο, Ζελάγια (64’ Μάγκλιτσα).