Όπως τον περασμένο Σεπτέμβριο

Η ΑΕΛ μετρά ήδη τους πρώτους της τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα με το αγαπημένο της σκορ, συνεχίζοντας από εκεί που έμεινε την περσινή περίοδο. Όλοι θυμόμαστε το πρόβλημα που είχε η ΑΕΛ  στο σκοράρισμα, αφού είτε δεν σκόραρε καθόλου, είτε έβρισκε δίχτυα μόνο μία φορά.

Ο Ντούσαν Κέρκεζ θέλει φέτος να βάλει ένα τέλος σε αυτό το στατιστικό αν και η πρώτη αγωνιστική στο "Αμμόχωστος", έδειξε ότι η ΑΕΛ δεν είναι έτοιμη για περισσότερα γκολ. Είμαστε όμως στο ξεκίνημα και έχει μεγάλη σημασία το τρίποντο. Καμία ομάδα δεν βρίσκεται στον απόλυτο βαθμό ετοιμότητας, έτσι ούτε και η ΑΕΛ. Τώρα όμως για τον αγώνα της 3ης αγωνιστικής φιλοξενεί τη Δόξα στο Τσίρειο στάδιο και θα είναι η πρώτη φορά που "γαλαζοκίτρινοι" θ' αγωνιστούν στην έδρα τους, θέλοντας να συνεχίσουν από εκεί που έμειναν στη Λάρνακα. Πιο ενισχυμένοι στην επιθετική γραμμή οι λεμεσιανοί μετά την προσθήκη του Ανδρέα Μακρή στο ρόστερ. Το ιδανικό σενάριο για τον Κύπριο επιθετικό είναι να κάνει μία φουλ χρονιά, αφού την περσινή περίοδο στον ΑΠΟΕΛ οι συμμετοχές του ήταν ελάχιστες.

Η ΑΕΛ στις δύο συναντήσεις της που είχε με τη Δόξα στο περσινό πρωτάθλημα μετρά μία ισοπαλία και μία νίκη, νίκη η οποία ήρθε πάλι με το 1-0 στο Τσίρειο τον περασμένο Σεπτέμβριο, με την ομάδα της Κατωκοπιάς τώρα να ψάχνει στη Λεμεσό την πρώτη της νίκη, μετά την ήττα στην πρεμιέρα.