Το απίθανο στατιστικό που δείχνει ότι ο Γιόκιτς έπαιξε... μόνος του την Αμερική!

Μπορεί η Αμερική να νίκησε πολύ εύκολα την Σερβία, όμως ο Νίκολα Γιόκιτς έδειξε γιατί θεωρείται ο κορυφαίος -ή έστω ένας από τους κορυφαίους- του πλανήτη!

Οι ΗΠΑ είναι το ακλόνητο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες και κόντρα στην Σερβία, μια από τις ισχυρότερες ομάδες του τουρνουά, έκαναν επίδειξη δύναμης, φτάνοντας στο επιβλητικό 110-84.

Από πλευράς Σέρβων φυσικά δεσπόζει στο ρόστερ ο Νίκολα Γιόκιτς, με τον σταρ των Νάγκετς να αποδεικνύει και σήμερα πως συγκαταλέγεται στην απόλυτη ελίτ του παγκόσμιου μπάσκετ, αν δεν είναι ο κορυφαίος παίκτης του πλανήτη.

Μια ματιά στα στατιστικά της αναμέτρησης είναι αρκετή για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του. Ο Σέρβος σέντερ έμεινε στο παρκέ για 30:45 λεπτά και το +/- του ήταν 0. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Ότι σε αυτά τα σχεδόν 31 λεπτά, το επιμέρους σκορ του αγώνα ήταν ισόπαλο. Σε απλά λόγια, όσο ήταν στο παρκέ ο Γιόκιτς, η Σερβία ΔΕΝ έχανε από την Αμερική. Και δεν ήταν στο παρκέ για 5 λεπτά ή για μια περίοδο, αλλά για πάνω από 30!

Εν ολίγοις, ο Γιόκιτς κατάφερε να παίξει... μόνος του τις ΗΠΑ και στα 31 αυτά λεπτά να την κρατήσει στο 0 κόντρα στο απόλυτο φαβορί της διοργάνωσης. Από την άλλη, τα 9 λεπτά που ήταν στον πάγκο, το επιμέρους σκορ ήταν... +26 για το σύνολο του Κερ!