Σήκωσε το Σούπερ Καπ η Ομόνοια

Όπως τελείωσε τη σεζόν 2017-18 έτσι άρχισε τη σεζόν 2018 -19 η Ομόνοια. Η ομάδα του Σάββα Σάββα κατέκτησε το 6ο Σούπερ – Καπ στην ιστορία της κερδίζοντας τον ισάξιό της Green Air Παφιακό με 3-2 σετ στο «Κίτιον» μετά από σπουδαίο αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό με τις δυο ομάδες να προσφέρουν φοβερό θέαμα με την Ομόνοια να προηγείται 2-0, τον Green Air Παφιακό να ισοφαρίζει και τους «τριφυλλοφόρους» με ήρωα τον Νικόλα Ελευθερίου να κερδίζει με 3-2 σετ.

Πολύ δυνατά μπήκε ο Green Air Παφιακός για να προηγηθεί 11 -04, αλλά η Ομόνοια μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ επανήλθε και μείωσε σε 15-13. Το σετ συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τους πρωταθλητές να έχουν ένα μικρό προβάδισμα αλλά τους Κυπελλούχους με τον Ρεϊνάλντο και μπλοκ – άουτ να ισοφαρίζουν 19-19. Το σετ έλαβε άγρια ομορφιά με τις δυο ομάδες να διεκδικούν με πείσμα τον κάθε πόντο και τον αγώνα να είναι στην απόλυτη ισορροπία. Η Ομόνοια με μπλοκ του Άλβες ανέτρεψε τα δεδομένα 24-25, αλλά ο Ασπιώτης έφερε τα δεδομένα υπέρ της ομάδας του 26-25. Ο αγώνας ήταν φοβερός με τον Οικονομίδη να βγάζει άμυνα για χάι – λάιτ και το σκορ στο 28-28. Τελικά, με εκπληκτικό μπλοκ η Ομόνοια κέρδισε 28-30 και πήρε το προβάδισμα 0-1.

Η Ομόνοια ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο σετ και προηγήθηκε 01-05 αναγκάζοντας τον Λ. Ρίστιτς να πάρει τάιμ – άουτ. O Green Air Παφιακός συνέχισε να είναι νευρικός με άστοχες επιλογές (π.χ. άστοχο καρφί Ασπιώτης, φιλέ Ευσταθίου) και η Ομόνοια προηγήθηκε 05-11. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πετύχουν νταμπλ – σκορ 07-14, ενώ μετά από κόκκινη στον Κνέζεβιτς η Ομόνοια ξέφυγε και άλλο 07-16 και αργότερα 07-17 με το σετ να μοιάζει παράσταση για ένα ρόλο. Μια λάθος επιλογή του Ουϊλιαν έφερε το σκορ στο 08-20 για τους Κυπελλούχους. Η Ομόνοια δυνάμωσε και το μπλοκ της με αποτέλεσμα να κερδίσει 14-25 και να πετυχαίνει το 0-2.

Στο τρίτο σετ οι πρωταθλητές υπό το βάρος του 0-2 σετ μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν 06-03, αλλά η Ομόνοια αντέδρασε ισοφαρίζοντας 07-07. O αγώνας συνεχίστηκε στην απόλυτη ισορροπία με τον Green Air Παφιακό να έχει το μικρό προβάδισμα 17-16. Oι Παφίτες ξέφυγαν 20-17 αλλά η Ομόνοια με 03-00 ισοφάρισε 20-20. Mε μπλοκ του Αλεξίου η Ομόνοια προσπέρασε 21-22, αλλά οι Ασπιώτης και Ουίλιαν με άσο έφεραν το σετ στο 24-22 για τον Green Air Παφιακό. Tελικά, η ομάδα του Ρίστιτς πήρε το σετ 25-23 και μείωσε σε 1-2 τα σετ.

Ισοφάρισαν οι πρωταθλητές
Στην πλήρη ισορροπία άρχισε το τέταρτο σετ με την Ομόνοια να ξεφεύγει 03-05, αλλά τον Green Air Παφιακό να ανατρέπει τα δεδομένα με αιχμή τον κεντρικό άξονα και να ξεφεύγει 08-05. Οι πρωταθλητές συνέχισαν χάρις την άνοδο του Ευσταθίου να είναι καλύτεροι και αύξησαν σε 12-08 με μπλοκ του Χους. Η Ομόνοια με την είσοδο του Αλεξίου επιχείρησε να μειώσει, αλλά ο Green Air Παφιακός είχε πάντοτε τις λύσεις και την πρωτοπορία 15-12. Το σκηνικό συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την Παφιακή ομάδα να ελέγχει τον αγώνα και να αυξάνει σε 20-15. Η Ομόνοια άσκησε έντονη πίεση και με δυο άσους του Αλεξίου μείωσε 21-22. Ωστόσο, η ομάδα του Ρίστιτς αντέδρασε και κέρδισε με 25-22 το σετ ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον αγώνα.

Πόντο – πόντο πήγαινε το τάι – μπρέικ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με την Ομόνοια να ξεφεύγει 04-06. Με έξυπνη πλάσα του Οικονομίδη ο Green Αir Παφιακός ισοφάρισε 08-08. Με δυο σέρβις – άσους του νεοεισελθόντα Νικόλα Κωνσταντινίδη η ομάδα του Ρίστιτς ξέφυγε 11-09 σε κομβικό σημείο του σετ, ενώ με μπλοκ του Ουϊλιαν αύξησε σε 13-10. Μια κόκκινη κάρτα στον Ευσταθίου έφερε το σετ στο 13-13. Παίκτης του αγώνα αποδείχθηκε ο Ελευθερίου που με μπλοκ και καρφί έδωσε τον τίτλο στην Ομόνοια, αφού το σετ ολοκληρώθηκε 15-13 και ο αγώνας 3-2 για την Ομόνοια.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Λ. ΡΙΣΤΙΤΣ): Ευσταθίου, Οικονομίδης, Χους, Κνέζεβιτς, Ασπιώτης, Ουίλιαν – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ανδρέου, Κωνσταντινίδης.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, Άλβες ,Μιράντα ,Ρέινάλντο, Αχ. Πετρακκίδης, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Αλεξίου, Ελευθερίου.

Το Σούπερ – Καπ σφύριξαν οι Ανδρέας Κωνσταντινίδης – Γιώργος Παπαγεωργίου με παρατηρητή διαιτησίας τον Παντελή Τοφή. Για πρώτη φορά εφαρμόστηκε ο θεσμός του παρατηρητή αγώνα που ήταν ο Ανδρέας Καλλής.