Εντυπωσιακή η Ομόνοια, εύκολα η ΑΕΚ Καραβά

ΣΑΛΑ «ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (24-26, 15-25,  19-25)

Εντυπωσιακή η Ομόνοια στην Πάφο  «καθάρισε» εύκολα τον Green Air Παφιακό με 3-0 στη Σάλα «Αφροδίτη» κερδίζοντας πάρα πολλά με αυτή τη νίκη. Καταρχάς, πήρε προβάδισμα σε ενδεχόμενο που οι δυο ομάδες ανταμώσουν στα πλέϊ – οφς ενώ ξέφυγε τρεις πόντους από τον αντίπαλό της. Η ομάδα του Green Air Παφιακού επηρεάστηκε από την απουσία του κόσμου αφού ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών και έκανε αισθητή την παρουσία της στο πρώτο σετ.

Η Ομόνοια είχε το πάνω χέρι στο πρώτο σετ αφού από τα αρχικά στάδια εξασφάλισε μικρή διαφορά Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 12-14 με τους «μπλε» να ισορροπούν και να γυρίζουν τα δεδομένα 19-18, αλλά οι παίκτες του Σάββα αντέδρασαν προηγήθηκαν 20-22. Ωστόσο, οι Παφίτες δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν 24-24. Τελικά, η Ομόνοια κέρδισε το πολύ ωραίο σετ με 26-24 και προηγήθηκαν 0- 1 σετ μέσα στην Πάφο.

H Oμόνοια ήταν ανώτερη στο δεύτερο σετ και αφού εξασφάλισε από την αρχή το προβάδισμα (10-18 στα μέσα του σετ) ξέφυγε με δέκα πόντους για να κερδίσει ένα μέτριο Green Air Παφιακό 25-15 και να προηγηθεί με 2-0 σετ.

Η Ομόνοια ήταν  πολύ καλή και στο τρίτο σετ και κατάφερε να ελέγξει πλήρως τον αγώνα. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 12-14 και αφού ξέφυγαν 22-17 κέρδισαν 25-19 και το ντέρμπι με 3-0 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Λ. ΡΙΣΤΙΤΣ): Χους, Κνέζεβιτς,Ασπιώτης, Ουϊλιαν,Ευσταθίου, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Ανδρέου, Κωνσταντινίδης.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Ρεϊνάλντο, Σ.Πετρακκίδης,Άλβες, Μιράντα, Αλεξίου, Αχ. Πετρακκίδης – Λίμπερο: Πλατρίτης. Αλλαγές: Eλευθερίου, Προδρόμου.

Σεφτέ η ΑΕ Καραβά

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ  3-0(25-07, 25-15, 25-14)

Πολύ εύκολα η ΑΕ Καραβά κέρδισε τον Εθνικό Λατσιών με 3-0 και πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Λέτσιεφ πήρε τα σετ με 25 07, 25-15 και 25-14 σε λιγότερο από 75 λεπτά. Ο φιλότιμος Εθνικός προσπάθησε για άλλο ένα παιχνίδι, αλλά έχασε.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(ΝΤ. ΛΕΤΣΙΕΦ): Γεωργίου, Καμίνσκι,Καρακατσάνης, Ροντόλφο,Χομαγιούν, Θεοδούλου – Λίμπερο:Κωνσταντίνου. – Αλλαγές: Κωνσταντίνου Σ.

ΕΘΝΙΚΟΣ Λ. (Μ. ΠΑΜΠΑΚΑΣ):  Χριστοφίδης,Γεωργίου,Χριστοφορίδης,Κυπριανού, Κουλέντης, Προύσαλης Σ. – Λίμπερο: Παμπακάς. – Aλλαγές: Kουπής, Κοντογιάννης, Λαγού, Βραχίμης.