Οι «αετοί» πέρασαν και από την Πάφο

Οι «αετοί» της Λισαβώνας ήταν «αρπαχτικά» και στην Πάφο. Η Benfica Lisboa με δεύτερη νίκη επί του Green Air Παφιακού με 3-0 προκρίθηκε στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup Ανδρών στερώντάς την από την ομάδα μας.

Green Αir ΠΑΦΙΑΚΟΣ – BENFICA LISBOA 0-3  (20-25, 20-25, 15-25)

Πλήρης ισοδυναμία με την έναρξη του πρώτου σετ, αφού οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 08-08, άνκαι η ομάδα του Βαμβατσούλη προηγήθηκε 04-02. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν 12-15 σε κομβικό σημείο του σετ και διατηρούσαν το +3 14-17 . Οι «μπλε» προσπάθησαν αλλά οι «αετοί» είχαν τις λύσεις και εξασφάλιζαν πόντους -16-22 δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο το έργο των παικτών του Βαμβατσούλη. Οι «κόκκινοι» της Λισαβώνας κέρδισαν τελικά με 20-25 σε 29 λεπτά παρά τη μεγάλη προσπάθεια του Green Αir Παφιακού στα τελικά στάδια του σετ.

Ο Green Air Παφιακός πάλεψε στο δεύτερο σετ, αλλά οι Πορτογάλοι έβρισκαν τις λύσεις και προηγούνταν 07-10. Η πορτογαλική ομάδα όμως κατάφερε να ξεφύγει 09-14  με το πορτογαλικό προβάδισμα ασφαλείας να παραμένει 10-15. Η ομάδα της Πάφου ήθελε να μείνει στον αγώνα αλλά η Benfica ήταν πάντα πιο αποτελεσματική. Μοιραία το σκορ ανέβηκε στο 16-23 για τους «αετούς». Οι παίκτες του Βαμβατσούλη έκαναν εκ νέου την προσπάθειά τους όπως στο πρώτο σετ αλλά έχασαν με 20-25 σε 23 λεπτά. Το 0-2 έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup στην ομάδα της Λισαβώνας.

Η ομάδα της Benfica μπήκε πολύ καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 02-07, ωστόσο ο Green Air Παφιακός δεν τα έβαλε κάτω και μείωσε σε 08-11 επιδιώκοντας κάτι καλύτερο για τη συνέχεια του σετ. Ωστόσο, ο Green Αir Παφιακός δεν άντεξε και έχασε με 15-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ.

Green Αir ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Δ. ΒΑΜΒΑΤΣΟΥΛΗΣ): Ευσταθίου, Οικονομίδης,Χους, Κνέζεβιτς,Ασπιώτης, Ουϊλιαν – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Ανδρέου, Μαυρομμάτης, Σκορδής, Σαββίδης.

BENFICA LISBOA(ΜΑΡΣ): Ντα Σίλβα,Ρέις Λόπες, Oυλφστατάτερ, Λόπες, Ολιβέϊρα, Ονόρε – Λίμπερο: Κάσας. – Αλλαγές: Αραούχο, Ουϊντερς, Μάρτινς, Τσβετίτσιανιν.