«Βλέπει καθαρά» το φάϊναλ - φορ

Ολοκάθαρα βλέπει πλέον το φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α νδρών Α Κατηγορίας το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018 κέρδισαν στον πρώτο προημιτελικό στο «Λευκόθεο» την Ανόρθωση με 3-0 σετ και έγιναν φαβορί για την πρόκριση. Πλέον, την Παρασκευή στο «Θεμιστόκλειο» οι «γαλαζοκίτρινοι» που ήταν καλύτεροι θα ψάξουν δυο σετ. Αντίθετα, η «Μεγάλη Κυρία» ψάχνει πρώτα νίκη και ακολούθως να παίξει τη ζαριά της πρόκρισης στο χρυσό σετ.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και κατάφερε να το φέρει στα μέτρα του κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-18. Η Ανόρθωση προσπάθησε, αλλά έμεινε πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να προκαλέσει ζημιά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Λούη Λοϊζου πήραν γερό προβάδισμα νίκης αφού στο δεύτερο σετ ήταν καλύτεροι και κέρδισαν 25-21 αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά τους. Η «Κυρία» ήταν καλύτερη σε σχέση με το πρώτο σετ αλλά πλήρωσε ολιγωρίες στα κρίσιμα σημεία.

Η Ανόρθωση ανέβασε στροφές στο τρίτο σετ και προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ παρά την πίεση κράτησε, κέρδισε 25-23 και τον αγώνα με 3-0 σετ. Κέρδος για τον Γιάννη Γιαπάνη τα νέα παιδιά που αγωνίστηκαν (Χριστοφόρου, Χατζηδημητρίου).

ΑΠΟΕΛ: Κασαμπαλής,Χάλαντα,Χρυσοστόμου, Γεωργίου,Ράμμα, Δημητρίου,  - Παντελή

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κοντός, Παναγιωτίδης, Παγιάν, Ερέρα, Στρουγκάρεβιτς, Καμίλο – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Σαββίδης, Χριστοφόρου, Σπύρου, Χατζηδημητρίου.