Της πήρε… τον αέρα

Τη δεύτερη νίκη μέσα σε τρεις ημέρες πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας επί της Νέας Σαλαμίνας. Μετά το 3-1 της Παρασκευής για το πρωτάθλημα, οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου με 3-0 και για το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης για το φάϊναλ – φορ. Με «ασπίδα» το 3-0 οι Δερυνειώτες θα πάνε στη Λεμεσό την Πσρασκευή για δυο σετ. Η Νέα Σαλαμίνα δεν πρόκειται να παραδοθεί αμαχητί και είναι ικανή να διεκδικήσει την πρόκριση ειδικά στην προσωρινή της έδρα το «Σπύρος Κυπριανού» στο χρυσό σετ.

Εντυπωσιακό το πρώτο σετ στη Σάλα Δερύνειας με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν από εκεί που έμειναν την Παρασκευή. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα προσφέροντας ωραίο θέαμα που κράτησε κσρφωμένους τους θεατές για 33 λεπτά. Η Αναγένννηση κέρδισε στις λεπτομέρειες 28-26 και προηγήθηκε με 1-0.

Οι «πράσινοι» έκαναν αποφασιστικό βήμα νίκης και πρόκρισης αφού επιβλήθηκαν στο δεύτερο σετ με 25-21 μέσα σε 24 λεπτά. Η ομάδα του Μέλκα ήταν καλύτερη ενώ βοηθήθηκε ψυχολογικά από την τροπή που πήρε το πρώτο σετ και τη νίκη της με 28-26. Η Νέα Σαλαμίνα δεν ήταν κακή, αλλά έχασε κάποιες φάσεις που της στέρησαν το σετ.

Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση Δερύνειας ήταν καλύτερη και παρά την ισοδυναμία του αγώνα κέρδισε με 25-20 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. Ντεσποτόφσκι, Τοντόροβιτς, Καραγιάννης, Αργκίλαγος, Αποστόλου, Τόφιας – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Ντουβερτζί, Φελάχογλου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Παφίτης, Χρυσοστόμου,Σιαπάνης,Ζηκάκης,Λαρραχόντο, Κορνιένκο – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Λιοτατής, Γκούϊμοντ,  Καλαφάτης, Βαρνάβα.