«Έφυγε» με την 23η σερί νίκη, 8η σερί και για ΑΠΟΕΛ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. –ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3  (26-28, 22-25, 23-25)

Η Ομόνοια δεν σταμάτησε ούτε στο Παραλίμνι. Στην 27η και 9η / προτελευταία αγωνιστική του Ομίλου 1-5, οι πρωταθλητές εδώ και 15 μέρες, κέρδισαν την Ε.Ν.Π. με 0-3 και ανέβηκαν στους 66 βαθμούς.

Η Ένωση απείλησε και αμφισβήτησε το αήττητο της Ομόνοιας σε όλο το παιχνίδι, αλλά έχασε. Ωστόσο, οι «βυσσινί» έδειξαν ότι θα είναι πολύ ανταγωνιστικοί στο Κύπελλο.

Με πείσμα κυνήγησαν τη νίκη οι δυο ομάδες με την Ε.Ν.Π. να είναι ισάξια της Ομόνοιας αλλά τους «πράσινους» να επικρατούν 26-28 σε 30’.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν με το «τριφύλλι» να κερδίζει 22-25 σε 25’ κάνοντας το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ε.Ν.Π. μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 04-00. Η Ομόνοια επανήλθε και έφερε τον αγώνα στα μέτρα της προηγούμενη 14-16. Η Ένωση όμως ήθελε το σετ και προηγήθηκε 22-19. Οι πρωταθλητές όμως ισοφάρισαν 22-22. Tελικά, η Ομόνοια επικράτησε με 23-25 σε 30’ κερδίζοντας με 0-3 σετ.

Ανέβηκε στη 2η θέση

ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.-ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 0-3 (14-25, 19-25, 11-25)

Τη 2η θέση κρατεί στα «χέρια» της η Ανόρθωσις που τη Δευτέρα στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, 9ης του Ομίλου 1-5 κέρδισε στο Κλειστό Δερύνειας της Ανορθώσεως 0-3 σετ.

Στον αγώνα αγωνίστηκαν ξανά πολλοί νεαροί, ταλαντούχοι πετοσφαιριστές.

Η Ανόρθωσις μπήκε εξαιρετικά στο πρώτο σετ κερδίζοντας 14-25 σε 22’ ανοίγοντας το σκορ. Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν στο δεύτερο σετ με την Ανόρθωση να κερδίζει 19-25 σε 26’ αυξάνοντας το προβάδισμά της.

Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση προσπάθησε να μείνει στο σετ, όμως η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε με 10-16.

Σε εκείνο το σημείο ο κόουτς Γιόβαν Μέλκα προχώρησε σε πολλές αλλαγές  βάζοντας τα μεγάλα ταλέντα της Αναγέννησης στον αγώνα με αποτέλεσμα η Ανόρθωσις να ξεφύγει κερδίζοντας με 11-25  και τον αγώνα 0-3 σετ.

Πήρε την 8η συνεχόμενη

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»:  ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΠΟΕΛ 0-3 (19-25, 14-25, 21-25)

Νέα νίκη η 8η συνεχόμενη για το ΑΠΟΕΛ επιτεύχθηκε τη Δευτέρα στο πρωτάθλημα. Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Ομίλου 6-9 οι «γαλαζοκίτρινοι» που  εξασφάλισαν ήδη την πρώτη θέση κέρδισαν την ΑΕ Καραβά στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και ανέβηκε στους 30 βαθμούς.

Η ΑΕ Καραβά ήταν ανταγωνιστική στο τρίτο σετ όμως δέχθηκε νέα ήττα.

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε στο πρώτο σετ 19-25, στο δεύτερο 14-25, ενώ στο τρίτο η ΑΕ Καραβά βρέθηκε μπροστά στο σκορ 14-12, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» βρέθηκαν μπροστά κερδίζοντας με 21-25 και τον αγώνα με 3-0 σετ.