Πρωτιά και μήνυμα τίτλου για την Ομόνοια

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Ομόνοια ου επικράτησε με 3-2 σετ του Παφιακού το βράδυ της Δευτέρας. Τα παλικάρρια του Σάββα Σάββα με τρομερό πάθος και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη που φέρνει τους "πράσινους" πιο κοντά στον τίτλο.

Σε ένα αγώνα που «έσπαζε κόκκαλα», άλλωστε ήταν το ντέρμπι κορυφής η Ομόνοια κέρδισε στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» τον Green Air Παφιακό με 3-2 σετ. Η νίκη σημαίνει πρωτιά για την Ομόνοια (36 βαθμοί έναντι 32 του Green Air Παφιακού), μια αγωνιστική πριν το τέλος  της ρέγκιουλαρ σίζον.   Το κυριότερο όμως σημαίνει προβάδισμα 2-0 στις νίκες ενόψει πλέϊ –οφς. Ο αγώνας που κράτησε δυο ώρες και 17 λεπτά, ήταν εξ αναβολής για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών,  ήταν όπως αναμενόταν συγκλονιστικός με τις δυο ομάδες να αξίζουν τη νίκη. Ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε δυο φορές 0-1 και 1-2, αλλά η Ομόνοια αντέδρασε και ήταν καταπληκτική στο τάϊ – μπρέικ.

Το παιχνίδι ήταν προμήνυμα τι θα ακολουθήσει στα πλέί-οφς, ενώ ίσως οι δυο ομάδες ανταμώσουν στον Τελικό Κυπέλλου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, Άλβες, Μιράντα, Αλεξίου, Ελευθερίου, Ρεϊνάλντο – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Πριοδρόμου.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Τ. ΑΛΕΞΑΝΤΕΡΣΕΝ): Οικονομίδης, Χους, Κνέζεβιτς,Ασπιώτης, Ουϊλιαν, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Ανδρέου.