Στον τελικό ο Παφιακός

Την πρόκρισή του στο Μεγάλο Τελικό του φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών πανηγυρίζει από τις 19:33 το βράδυ της Παρασκευής ο Green Air Παφιακός. Στον πρώτο ημιτελικό η ομάδα της Πάφου κέρδισε στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-1 σετ. Το Σάββατο στις 19:00 ο Green Αir Παφιακός θα διεκδικήσει το πέμπτο Κύπελλο της ιστορίας του με τελευταία κατάκτηση το 2016-17.Η Αναγέννηση ήταν ισάξια, κέρδισε το δεύτερο σετ και τα έδωσε όλα στα άλλα τρία, αλλά οι λεπτομέρειες που κρίνουν ένα ημιτελικό και τα λάθη δεν την άφησαν να περάσει στον Τελικό.

Η Αναγέννηση ήταν ισάξια, κέρδισε το δεύτερο σετ και τα έδωσε όλα στα άλλα τρία, αλλά οι λεπτομέρειες που κρίνουν ένα ημιτελικό και τα λάθη δεν την άφησαν να περάσει στον Τελικό.

Ιδανικό ξεκίνημα για Green Air Παφιακό
Ο Green Air Παφιακός βρήκε καλύτερα πατήματα στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ και πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων 07-03 και 08-04 με την Αναγέννηση να κάνει τη δική της προσπάθεια όμως. Με τριπλό μπλοκ η ομάδα του Αλέξάνερσεν προηγήθηκε 10-05 αναγκάζοντας τον Γιόβαν Μέλκα να πάρει τάιμ – άουτ. Η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη, ξέφυγε με 11-05, έστω και εάν οι Δερυνειώτες άσκησαν πίεση και ήταν κοντά στο σκορ 14-10. Ο Green Air Παφιακός όμως διατηρούσε σταθερά την πρωτοπορία 19-11. Το πρώτο σετ του ημιτελικού κατέληξε στον Green Αir Παφιακό με 25-16 που προηγήθηκε με 1-0 σε 25 λεπτά. Η Αναγέννηση δεν βρήκε λύσεις από τα «δυνατά της όπλα» Τοντόροβιτς, Αργκίλαγος και Αποστόλου.

Απάντηση
Ωραίο τέμπο είχε το πρώτο σκέλος του δεύτερου σετ. Η Αναγέννηση άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε 01-02, αλλά ο Green Air Παφιακός με όπλο το μπλοκ πήρε διαφορά τριών πόντων 06-03. Οι «πράσινοι» όμως αντέδρασαν και με καρφί του Αργκίλαγος ισοφάρισαν 07-07, ενώ πήραν ώθηση από τα μπλοκ του Τόφια. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά ο Green Air Παφιακός με τέλειωμα του Λάζαρ Κοπρίβιτσα πήγε στον πάγκο για το δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ στο +2 16-14. Η Αναγέννηση όμως έκανε το δικό της σερί και αφού ισοφάρισε με τον Αποστόλου 16-16, εκμεταλλεύτηκε ένα άστοχο καρφί του Ασπιώτη και προηγήθηκε 17-19 αναγκάζοντας τον Αλεξάντερσεν να ζητήσει τάιμ –άουτ.

Το σετ κράτησε σε υψηλά επίπεδα το ενδιαφέρον αφού ο Ασπιώτης ανέλαβε δράση και έφερε την ομάδα του στο +1 22-21, για να απαντήσει άμεσα η ομάδα της Δερύνειας (σ.σ. λάθος Κοπρίβιτσα) 22-23. Παράλληλα, με μπλοκ του Κοσλόφσκι η ακριτική ομάδα προηγήθηκε 22-24 για να τελειώσει το σετ 23-25 για την Αναγέννηση σε 32 λεπτά. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν τον ημιτελικό σε 1-1 σετ.

Σετ ψυχολογίας
Δυνατά μπήκαν στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες. Ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε με 06-04, αλλά το προβάδισμά του με Αργκίλαγος και Αποστόλου εξανεμίστηκε 06-06. Ωστόσο, οι «μπλε» ξαναπροσπέρασαν 08-06 για να ισοφαρίσει η Αναγέννηση 09-09 και με λάθος του Ουϊλιαν να προσπεράσει 09-10. Ο Green Air Παφιακός εκμεταλλευόμενος με τη σειρά του πλήρως τα λάθη της Αναγέννησης ξέφυγε 16-12 με πόντο του Κωνσταντίνου Ευσταθίου στο δεύτερο τεχνικό τάϊμ- άουτ.

Η ομάδα της Πάφου ανέβηκε και με τον Ασπιώτη αλλά και άλλο ένα λάθος των Δερυνειωτών έφερε το σκορ στο 19-13, με τον Γιόβαν Μέλκα να καλεί τάϊμ – άουτ. Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν (σ.σ. προέβη σε τέσσερεις μαζεμένες αλλαγές ο Ελληνοαλβανός κόουτς αποσύροντας Κοσλόφσκι,Τόφια, Αποστόλου, Καραγιάννη, χρησιμοποιώντας Στέκα, Φελάχογλου, Πέτρου, αλλά και Ντουβαρτζί )και με τον Green Air Παφιακό να ξεφεύγει 22-15 κέρδισε με 25-18 σε 27 λεπτά. Ο ημιτελικός πλέον ήταν Green Air Παφιακός – Αναγέννηση Δερύνειας 2-1 σετ.

Τρομερό πάθος
To αρχικό 01-02 της Αναγέννησης .. δεν τρόμαξε τον Green Air Παφιακό που προσπέρασε 05-02. Στη συνέχεια όμως οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά οι Παφίτες κατάφεραν να προηγηθούν 13-10.
Οι «πράσινοι» δεν άφηναν τους «μπλε» να ξεφύγουν, αλλά ο Green Air Παφιακός είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ ενός – δυο πόντων 15-14 και 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάϊμ – άουτ. Η Αναγέννηση με τον Αργκίλαγος ισοφάρισε 18-18 και το ντέρμπι «άναψε για τα καλά», ενώ οι δυο ομάδες έπαιζαν με τρομερό πάθος.

Η ομάδα του Αλεξάντερσεν έβρισκε λύσεις όμως και με «βολίδες» του Ασπιώτη προσπέρασε 23-20 για να ολοκληρώσει με μπλοκ του Κοπρίβιτσα την πρόκριση κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-21 σε 23 λεπτά και τον αγώνα με 3-1 σετ.

GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Τ. ΑΛΕΞΑΝΤΕΡΣΕΝ): Ευσταθίου, Κνέζεβιτς, Ουϊλιαν, Κοπρίβιτσα, Οικονομίδης, Ασπιώτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Καραγιάννης, Τόφιας, Τοντόροβιτς, Αποστόλου, Αργκίλαγος, Κοσλόφσκι – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Φελάχογλου, Στέκας,Πέτρου, Ντουβαρτζί.

Τον ημιτελικό σφύριξαν οι Ανδρέας Κολοκοτρώνης και Μιχάλης Γρηγορίου. Παρατηρητής αγώνα ήταν ο Βάσος Γεωργίου και παρατηρητής διαιτησίας ο Παντελής Τοφής.