Έκανε το repeat και σήκωσε το έκτο Κύπελλο η Ομόνοια

Η Ομόνοια έκανε το repeat και από τις 20:53 του Σαββάτου 09 Φεβρουαρίου 2019 πανηγυρίζει το έκτο Κύπελλο στην ιστορία της. Η ομάδα του Σάββα Σάββα ήταν η θριαμβεύτρια του φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας Ανδρών κερδίζοντας στον 45Ο Τελικό τον Green Air Παφιακό με 3-1 σετ σε 1 ώρα και 52 λεπτά.

Οι «πράσινοι» κέρδισαν υπερδίκαια το τρόπαιο αφού ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλο τον αγώνα. Το «τριφύλλι» είχε σε σπουδαία βραδιά τους Άλβες, Ρεϊνάλντο και Μιράντα (σ.σ. εντυπωσιακός), ενώ έκαναν φοβερή δουλειά οι νεαροί Νικόλας Ελευθερίου και Χρίστος Προδρόμου.

Ο Green Air Παφιακός κέρδισε το τρίτο σετ, έχασε στα σημεία το δεύτερο όμως μας συνήθισε σε καλύτερα παιχνίδια. Ο κόουτς Τόρε Αλεξάντερσεν προτίμησε να αφήσει εκτός ομάδας τον Βραζιλιάνο Ουϊλιαν και να χρησιμοποιήσει τον Νορβηγό Νικολάϊ Χους.

«Άρωμα» Βραζιλίας

Η Ομόνοια άρχισε καλύτερα τον Τελικό και προηγήθηκε 01-03 και 02-04 αλλά ο Green Air Παφιακός με τον Ασπιώτη ισοφάρισε 04-04 .Οι δυο φιναλίστς συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά οι «πράσινοι» διατηρούσαν ελαφρώς το προβάδισμα 07-09. Οι «τριφυλλοφόροι» στα μέσα του σετ ήταν πολύ καλύτεροι και με τους Μιράντα, Ρεϊνάλντο και Ελευθερίου πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάϊμ – άουτ 12-16.

Με βραζιλιάνικη υπογραφή άσος Ρεϊνάλντο και βολίδα του Άλβες οι «πράσινοι» ξέφυγαν και άλλο 13-21 αφού οι Παφίτες ήταν και άστοχοι. Τα δεδομένα δεν άλλαξαν και η Ομόνοια με ρεσιτάλ άσων από τον Μπρούνο Άλβες κέρδισε το πρώτο 15-25 σε 25 λεπτά προηγούμενη 0-1 στον Τελικό.

Ο «οίστρος» του Μιράντα

Ο Green Air Παφιακός κατάφερε να έχει το ψυχολογικό προβάδισμα στο δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε 08-06 στο πρώτο τεχνικό τάϊμ – άουτ σε ένα σημείο που οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να επιβληθούν. Τα άστοχα σέρβις εκατέρωθεν και η αδυναμία ολοκλήρωσης επιθέσεων δεν άφηναν τις δυο ομάδες να πάρουν ασφαλές προβάδισμα στο δεύτερο κομμάτι του σετ, αλλά δυο άσοι του Νικόλα Ελευθερίου, ένας του Ρεϊνάλντο και ο Μιράντα, έδωσαν διαφορά τεσσάρων πόντων στο «τριφύλλι» 15-19, αναγκάζοντας τον Τόρε Αλεξάντερσεν να πάρει τάϊμ – άουτ.

Ο «οίστρος» του Μιράντα και ο Άλβες διατήρησαν την Ομόνοια στα ηνία του σετ 18-22, αλλά ένα λάθος του Ρεϊνάλντο και κάρφωμα του Ασπιώτη έφεραν την απόλυτη ισορροπία 24-24 με σερί 02-06 για τον Green Air Παφιακό. Η Ομόνοια όμως βρήκε τον τρόπο και πήρε το σετ 24-26 σε 31 λεπτά αυξάνοντας το υπέρ της προβάδισμα σε 0-2.

Το «αίσθημα της επιβίωσης»

Με σερί 06-01 μπήκε στο τρίτο σετ ο Green Air Παφιακός αφού τα παιζε όλα για όλα, απέναντι στην Ομόνοια που είχε άστοχες επιλογές. Με αιχμή τον Άκη Ασπιώτη οι «μπλε» συνέχισαν να είναι καλύτεροι και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάϊμ – άουτ με τον Green Air Παφιακό στο +5 08-03. Η συνέχεια είχε «μπλε» χρώμα, αφού ο Green Air Παφιακός  διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα ασφαλείας των πέντε, έξι, ακόμα και επτά πόντων που εξασφάλισε με οβίδα του Χους σε σέρβις (11-05, 14-09, 16-10, 18-11).

Το σετ  είχε «ψωμί» ακόμα όμως, αφού Μιράντα και ‘Αλβες έβαλαν τους «πράσινους» ξανά στο κόλπο του σετ 22-19, ενώ με διπλό μπλοκ και άστοχη επίθεση το «τριφύλλι» μείωσε και άλλο 23-22. Ωστόσο, ο Ασπιώτης «καθάρισε» για τον Green Air Παφιακό που τέλειωσε το σετ 25-22 σε 33 λεπτά. Η ομάδα της Πάφου μείωσε στον Τελικό 1-2 σετ.

Η Ομόνοια μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ και με πόντους από Ρεϊνάλντο και Μιράντα πήρε ψυχολογία 01-04. O Green Air Παφιακός όμως αντέδρασε και με δικό του σερί 04-01 ισοφάρισε με μπλοκ σε 05-05. Ωστόσο, ένα νέο «πράσινο» κρεσέντο και κάρφωμα του Προδρόμου έβαλε ξανά την Ομόνοια στην πρωτοπορία με τρεις πόντους 05-08 στο πρώτο τεχνικό τάϊμ – άουτ.

Η διαφορά για την Ομόνοια παγιώθηκε και με Ρεϊνάλντο (δις) – Άλβες οι «πράσινοι» του Σάββα Σάββα ξέφυγαν με 07-13 και τον Τόρε Αλεξάντερσεν να καλεί τάϊμ – άουτ. Το «τριφύλλι» ξεδίπλωσε στο παρκέ του Σταδίου «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερίου» και με κάρφωμα του Νικόλα Ελευθερίου διατήρησε τα κεκτημένα 10-16 στο δεύτερο τεχνικό τάϊμ – άουτ.

Ο Green Air Παφιακός δεν τα έβαλε κάτω όμως και έκανε σερί 05-00 αφού με μπλοκ των Κνέζεβιτς – Χους και μπλοκ άουτ μείωσε στον πόντο 15-16. Ο εκπληκτικός Λέο Μιράντα είχε διαφορετική ΄΄αποψη και έφερε τους «πράσινους» στο +4 15-19. Παράλληλα, ο Χρίστος Προδρόμου από τον κεντρικό άξονα πρόσφερε πάρα πολλές λύσεις και ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραψε 17-22 για την Ομόνοια. Ο Ρεϊνάλντο με σέρβις και το ισχυρό «πράσινο» μπλοκ τέλειωσαν τον Τελικό με την Ομόνοια να κερδίζει με 19-25 σε 20 λεπτά, το σκορ διαμορφώθηκε 1-3 και το τρόπαιο «βάφτηκε πράσινο».

GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Τ. ΑΛΕΞΑΝΤΕΡΣΕΝ):Oικονομίδης, Χους, Κνέζεβιτς, Ασπιώτης, Κοπρίβιτσα, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

OMONOIA(Σ. ΣΑΒΒΑ): Προδρόμου, Άλβες, Μιράντα, Αλεξίου, Ελευθερίου, Ρεϊνάλντο – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Αχ. Πετρακκίδης

Τις απονομές έκαναν οι: Ντίνος Μιχαηλίδης πρόεδρος της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής, Φοίβος Ζαχαριάδης σύμβουλος του Προέδρου της Δημοκρατίας σε θέματα Αθλητισμού, δρ Μιχάλης Κρασιάς και Αλέξης Χαραλαμπίδης – διευθυντής της γαλακτοκομικής  εταιρείας Κρίστης.

Ο τελικός ήταν αφιερωμένος στον αγώνα κατά των εξαρτησιογόνων ουσιών με σύνθημα: Όχι στην Εξάρτηση – Ναι στην Πετοσφαίριση.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Χρίστος Μαϊφόσιης, Ανδρέας Δανιήλ. Παρατηρητής Αγώνα ήταν ο Ανδρέας Καλλής. Παρατηρητής Διαιτησίας ήταν ο Παντελής Τοφής.