Κέρδισε και τερμάτισε 5η η Σαλαμίνα

Η Νέα Σαλαμίνα κατέκτησε την 5η θέση στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών για τη σεζόν 2018-19. Στον τρίτο αγώνα των πλέϊ – οφς, που έγινε το βράδυ της Δευτέρας οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 3-0 σετ στο «Σπύρος Κυπριανού» την Ανόρθωση και συμπλήρωσαν τις απαιτούμενες τέσσερεις νίκες.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν ανώτερη στο παιχνίδι και ειδικά στα δυο πρώτα σετ κέρδισε με 25-19 και 25-19 δημιουργώντας προϋποθέσεις νίκης. Η Ανόρθωση στο τρίτο σετ πάλεψε στα ίσια το παιχνίδι που απέκτησε «άγρια ομορφιά», αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν στα σημεία με 35-33 και πήραν τη νίκη και την πρωτιά στα πλέϊ – άουτς.

H Nέα Σαλαμίνα ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο σετ και κέρδισε 25-19 σε 24 λεπτά ανοίγοντας το σκορ.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν και το δεύτερο σετ με 25-19 σε 25 λεπτά και πήρε γερό προβάδισμα νίκης.

Το τρίτο σετ ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον με πολύ ωραίες φάσεις, αλλά η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να επιβληθεί στα σημεία με 35-33 και να κερδίσει τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Χρυσοστόμου, Σιαπάνης, Ζηκάκης, Λαρραχόντο, Καλαφάτης, Παφίτης – Λίμπερο: Βαρνάβα – Aλλαγές: Α. Κακοφεγγίτης, Π. Μιχαήλ, Γκούϊμοντ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Σαββίδης, Χριστοφόρου, Παγιάν, Κοντός, Παναγιωτίδης, Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Xρυσοστομίδης.