Κυρίαρχος και στους τελικούς ο Green Air Παφιακός

Συνεπής στο ραντεβού του με την Ομόνοια στους τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας που αρχίζουν την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 ήταν ο Green Air Παφιακός. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου στον έβδομο και καθοριστικό αγώνα με το ΑΠΟΕΛ ήταν πάρα πολύ καλή και κέρδισε στη Σάλα «Αφροδίτη»  με 3-0 σετ. Με νίκες 4-3 η Παφιακή ομάδα απέκτησε δικαίωμα τίτλου, απέναντι στο ΑΠΟΕΛ που ήταν εκπληκτικό στα πλέϊ –οφς ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή. Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» περιορίζονται στους αγώνες κατάταξης για την 3η θέση σε αγώνες απέναντι στην Αναγέννηση Δερύνειας.

Το πρώτο βήμα για τους τελικούς έκανε ο Green Air Παφιακός που κατάφερε μετά από ωραίο σετ να κερδίσει τις λεπτομέρειες του ντέρμπι επικρατώντας με 25-22 σε 30 λεπτά. Το 1-0 αποτελεί ψυχολογικό προβάδισμα για τους Παφίτες.

Ο Green Air Παφιακός ήταν ακόμα καλύτερος στο δεύτερο σετ και επιβλήθηκε με 25-19 κάνοντας το 2-0. Το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να μείνει στο σετ μέχρι το τέλος.

Η κυριαρχία του Green Air Παφιακού ήταν αισθητή στο τρίτο σετ. Κέρδισε με 25-18 και εξασφάλισε το σετ, τον αγώνα με 3-0 αλλά και την πρόκριση
Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Ευσταθίου,Οικονομίδης, Κοπρίβιτσα, Κνέζεβιτς,Ασπιώτης, Ουϊλιαν – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

ΑΠΟΕΛ (Λ. ΛΟΙΖΟΥ):  Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Νίκιτιν,  Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή.