Νίκη πρωτιάς για την Ομόνοια

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ –ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (20-25, 22 -25, 25-14,21-25)

Νίκη πρωτιάς μπορεί να χαρακτηριστεί για την Ομόνοια η επικράτηση την Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2020 στην πρεμιέρα της το 2020 απέναντι στην πολύ επικίνδυνη N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα μέσα στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού». Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που παρουσιάστηκαν με το νέο τους απόκτημα το διαγώνιο Leonardo Pineiro που όμως χρειάζεται χρόνο προσαρμογής. Η Ομόνοια διατηρήθηκε στην 1η θέση, ενώ η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από τους διώκτες της για την τετράδα. Το ντέρμπι είχε διάρκεια 104’

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 05-08 και 07-12 με την Ν. Papas Group Νέα Σαλαμίνα να μειώνει 13-16. Oι «ερυθρόλευκοι» έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι 19-22, αλλά οι «πράσινοι» στο τέλος είχαν λύσεις και πήραν το σετ με 20-25 σε 28’γράφοντας το 0-1.

Το δεύτερο σετ άρχισε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σετ 05-05, όμως στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν να ανεβάσουν στροφές και προηγήθηκαν 11-08.  Η αντίδραση της Ομόνοιας δεν άργησε και οι «πράσινοι» σε ένα εξαιρετικό αγώνα βρέθηκαν στο +2 14-16, 16-18, αφού η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα δεν άφηνε το «τριφύλλι» να ξεφύγει. Όταν η Ομόνοια απέκτησε «αέρα» τριών πόντων 18-21 και 20-23 η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα μείωσε στους δυο 22-24 , όμως το σετ και το 0-2 κατέληξε στην Ομόνοια με 22-25 σε 27’.

Στο τρίτο σετ η ομάδα των «ερυθρολεύκων» επιχείρησε να επιβάλει το νόμο της και προηγήθηκε 05-03. Η Ν.Papas Group Νέα Σαλαμίνα αύξησε το προβάδισμά της 11-06 με την Ομόνοια να μειώνει 12-08, αλλά τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας 14-08. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα ήταν απολαυστική και κλείδωσε το σετ με το υπέρ της 22-11 για να κερδίσει σε 22’ 25-14 μειώνοντας σε 1-2 σετ.
Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια είχε το πάνω χέρι. Μετά τα αρχικά στάδια διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας και αφού προηγήθηκε 11-16 και 15-19 πήρε το σετ με 21-25 σε 27’ φεύγοντας  με το πολύ σημαντικό διπλό με 0-3 από τη Λεμεσό.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (T.GULIBERTI): Βrook, Χρυσοστόμου, Σιαπάνης, L. Pineiro, Guzman, Zηκάκης – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Καλαφάτης.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Reinaldo, Αλεξίου, Ελευθερίου, Alves, Ruiz, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Αχ. Πετρακκίδης.