Αναγέννηση και ΑΠΟΕΛ φίξαραν παραμονή

Αναγέννηση Δερύνειας και ΑΠΟΕΛ έκλεισαν «ραντεβού» για τον «τελικό» της 5ης θέσης το βράδυ της Δευτέρας και παράλληλα παρέμειναν στην Α Κατηγορία. Οι δυο ομάδες στην άχαρη διαδικασία των πλέϊ –άουτς κέρδισαν η Αναγέννηση την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. στο Κλειστό Παραλιμνίου με 3-0 σετ και το ΑΠΟΕΛ στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» με 3-2 σετ την ΑΕ Καραβά.

Με αυτές τις νίκες συμπλήρωσαν τις τέσσερις νίκες που χρειάζονταν. ΑΕ Καραβά και Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. θα δώσουν ραντεβού στα πλέϊ –άουτς που θα κριθεί και η ομάδα που θα αποχαιρετήσει την Α Κατηγορία.

Κέρδισε και ανάσανε

ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 0-3 (14-25, 22-25, 22-25)

Ανάσα για την Αναγέννηση Δερύνειας. Η ομάδα των «πρασίνων» κέρδισε με 0-3 σετ στο δεύτερο αγώνα των πλέϊ-άουτς την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. στο Κλειστό Παραλιμνίου και με το απόλυτο 4-0 στις νίκες έμεινε στην Α Κατηγορία και πλέον σκέφτεται το Κύπελλο. Η Ένωση συνεχίζει την προσπάθεια  παραμονής.

Η Αναγέννηση ήταν ανώτερη στο Κλειστό του Παραλιμνίου στα δυο πρώτα σετ. Στο πρώτο κέρδισε 14-25 σε 23’ και έκανε το 0-1 σετ. Στο επόμενο σετ οι «βυσσινί» ήταν ανεβασμένοι, αλλά οι «πράσινοι» κέρδισαν 22-25 σε 26’ και έκαναν το 0-2.

Στο τρίτο σετ η Ένωση προηγήθηκε 12-11, αλλά οι Δερυνειώτες το γύρισαν 16-17 και κέρδισαν 22-25 σε 24’ και τον αγώνα 0-3 σε 73’

ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π (N. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Στέκας, Stevovic, Παπανδρέου, Nascimento, Rojas, Milkov – Λίμπερο: Ελευθερίου – Αλλαγές: Πέτρου.

Ανατροπή και παραμονή

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΠΟΕΛ 2-3 (25-19, 25-23, 20-25,19-25, 12-15)

Μεγάλη ανατροπή για το ΑΠΟΕΛ στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» στη Λεμεσό. Η ομάδα του Γιάννη Λάϊου βρέθηκε να χάνει 0-2 από την αξιόμαχη για άλλο ένα αγώνα ΑΕ Καραβά και μετά από ένα αγώνα πάνω από δυο ωρών κέρδισε με 3-2 σετ και εξασφάλισε την παραμονή του στην Α Κατηγορία. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν το 4-0 στις νίκες και πλέον θα δώσουν ένα αγώνα με την Αναγέννηση στη Δερύνεια για την 5η θέση και βλέπουν πλέον το Κύπελλο.

Η ΑΕ Καραβά μπήκε αρκετά καλά στον αγώνα κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-19 σε 24’ έχοντας ένα σαφές προβάδισμα πέντε πόντων 20-15.  Το δεύτερο σετ ήταν κλειστό, αλλά η ομάδα της ΑΕ Καραβά κέρδισε 25-23 σε 26’ παίρνοντας προβάδισμα νίκης 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ άρχισε η αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με το βάρος του 0-2 και μη θέλοντας να μπλέξουν σε άλλο αγώνα ανασυντάχθηκαν. Κέρδισαν το τρίτο σετ με 20-25 αφού προηγήθηκαν 18-21. Με καλύτερη ψυχολογία η ομάδα του Λάϊου κέρδισε και το τέταρτο σετ 19-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2.

Στο πέμπτο σετ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. ΑΕ Καραβά και ΑΠΟΕΛ συμβάδιζαν στο σκορ 05-05. Σε κάποιο σημείο οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 07-10 και έγιναν φαβορί για τη νίκη. Η ομάδα του Λάϊου βρέθηκε και στο +4 08-12, αλλά η ΑΕ Καραβά μείωσε σε 10-12. Το 10-14 έδωσε «γαλαζοκίτρινο» χρώμα στο σετ και τον αγώνα αλλά η ΑΕ Καραβά δεν τα παράτησε μειώνοντας σε 12-14, αλλά το ΑΠΟΕΛ κέρδισε 12-15 σε 19’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (MOLCHANOV): Κaminski, Rodolfo, Xριστοφή, Παναγιωτίδης, Ramma, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΛΑΪΟΣ): Χρυσοστόμου, Κασαμπαλής, Juarez Gomes, Ευσταθίου, Velichkovic, Γεωργίου – Λίμπερο: Παντελή –Αλλαγές: Τοφής.