Πέρασε με διπλή νίκη στους «4»

ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π. – ΑΠΟΕΛ  0-3 (20-25, 22-25, 23-25)

Στην «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας Ανδρών όπου θα αναμετρηθεί σε διπλούς αγώνες  με την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα προκρίθηκε το ΑΠΟΕΛ. Τη Δευτέρα κέρδισε εκ νέου την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. με 0-3 σετ στο Κλειστό Παραλιμνίου και με δεύτερη νίκη προκρίθηκε. Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. προσπάθησε για το καλύτερο αλλά έχασε και στρέφει το ενδιαφέρον της στις μάχες σωτηρίας με την ΑΕ Καραβά.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ. Το ΑΠΟΕΛ προοδευτικά ανέλαβε την πρωτοβουλία και επικράτησε 20-25 σε 29’ και διαμορφώθηκε το 0-1 σετ.

Οι παίκτες της  Ένωσης έδειχναν αποφασισμένοι στο δεύτερο σετ και ήταν μπροστά στο δεύτερο σετ (08-06, 09-07), αλλά το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 10-10. Ο αγώνας διατήρησε τα χαρακτηριστικά του με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 15-17. Οι «βυσσινί» όμως προηγήθηκαν στο σκορ 21-20. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να γυρίσουν το σετ να κερδίσουν 22-25 σε 31’ να αυξήσουν το προβάδισμά τους σε 0-2 σετ και να προκριθούν στους ημιτελικούς.

Οι δυο Ελλαδίτες προπονητές δοκίμασαν και τον πάγκο τους στο τρίτο σετ με το ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερο και να προηγείται 10-14. Παρά τις αλλαγές το ΑΠΟΕΛ ήταν ελαφρώς καλύτερο και στο φινάλε του σετ ήταν στο +2 21-23. Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. μείωσε και στον πόντο 23-24 αλλά το ΑΠΟΕΛ πήρε αυτό που ήθελε, κέρδισε 23-25 σε 29’ και τον προημιτελικό 0-3 σετ σε 89’.

ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π.(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Στέκας, Stevovic, Nascimento, Sandoval, Milkov, Παπανδρέου – Λίμπερο: Ελευθερίου - Αλλαγές: Ηλία, Παρασκευόπουλος, Παπέττας, Πυλιώτης.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΛΑΪΟΣ):Γεωργίου, Velijkovic, Χρυσοστόμου, Ευσταθίου, Gomes, Κασαμπαλής – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Tοφής, Αβερκίου, Κυπριανού.