Πρόκριση … από το μέλλον

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-1 (25-23, 19-25, 25-22,25-22)

Με κορυφαίους τους νεαρούς με την Εθνική Εφήβων Κωνσταντίνο Σκορδή και Οδυσσέα Σαββίδη που επιστρατεύτηκαν στο δεύτερο σετ και έβγαλαν «ασπροπρόσωπο» τον κόουτς Θανάση Στράντζαλη ο Green Air Παφιακός πέρασε στους «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η ομάδα της Πάφου που είχε καθοδηγητή τον Verissimo ανέτρεψε το 2-3 που έχασε στη Δερύνεια την Παρασκευή και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 05-04 σετ. Ο Green Air Παφιακός θα αναμετρηθεί στους ημιτελικούς σε διπλούς αγώνες με την Ανόρθωση.Η Αναγέννηση που είχε κορυφαίο τον Ivan Todorovic δεν κατάφερε να προκριθεί και ολοκλήρωσε τις φετινές της υποχρεώσεις. Το μεγάλο παιχνίδι ολοκληρώθηκε σε 119’.

Η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 04-07. Σταδιακά, ο Green Air Παφιακός ανέβηκε ισοφάρισε 13-13 και προηγήθηκε 17-14. Τελικά, η παφιακή ομάδα κέρδισε 25-23 σε 29’ και έκανε το 1-0 σετ.

Το ξεκίνημα της Αναγέννησης Δερύνειας ήταν καλό και στο δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε 05-08. Οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλή απόδοση και αύξησαν στο +4 13-17 και λίγο αργότερα βρέθηκε στο προβάδισμα των πέντε πόντων 17-22 με τον κ. Στράντζαλη να επστρατεύει τους νεαρούς Σκορδή και Σαββίδη.  Η Αναγέννηση έλεγξε το σετ το οποίο κέρδισε 19-25 σε 26’ ισοφάρισε και δεν άφησε τον Green Air Παφιακό να ξεφύγει άλλο.

Το τρίτο σετ είχε ενδιαφέρον όμως ο Green Air Παφιακός βρέθηκε στο +8 17-09 με την Αναγέννηση να μειώνει στους τρεις πόντους 21-18 αναγκάζοντας τον κ. Στράντζαλη να επιστρατεύσει τον Caetano. H ομάδα της Πάφου κέρδισε 25-22 σε 29’ έγραψε το 2-1 και πήρε προβάδισμα στο καθοριστικό σετ.

Εξαιρετικό ήταν το τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να παλεύουν επί ίσοις όροις. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στην πρωτοπορία με την Αναγέννηση να προηγείται 19-21, αλλά τον Green Air Παφιακό   να κάνει αντεπίθεση και να παίρνει προβάδισμα 23-21 για να ολοκληρώνει τη νίκη και την πρόκριση με 25-22 σε 37’ εντυπωσιακού σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Θ. ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗΣ): Verissimo, Miranda, Caetano, Οικονομίδης, Παφίτης, Ανδρέου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σκορδής, Σαββίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Ιακώβου, Garchet, Shvalev, Τodorovic,Aποστόλου, Καραγιάννης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου.