Πάλεψαν, αλλά οι Μαγυάρες ήταν ανώτερες

ην ήττα με 3-0 σετ από την Ουγγαρία γνώρισε η Εθνική ομάδα Γυναικών κάτω των 16 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Σάλα «Sports Hall» UB στην ομώνυμη πόλη της Σερβίας. Η ομάδα μας έκανε αισθητή την παρουσία της στο τρίτο σετ όπου ήταν ισάξιες των Μαγυάρων, αλλά χάσαμε 20-25 σε 24 λεπτά. Ο αγώνας έγινε στην παρουσία 75 θεατών.

Στα άλλα δυο σετ η ομάδα της Ουγγαρίας ήταν πολύ καλύτερη και μας κέρδισε 10-25 στο πρώτο σετ σε 16 λεπτά και 11- 25 το δεύτερο σε 19 λεπτά.

Πρώτη σκόρερ της Εθνικής μας ήταν η Έλλη Λάσπου με 05 πόντους. Διακρίθηκαν επίσης οι: Άντρεα Ντομπρασίνοβιτς και η Ν. Σιμανόφσκι. Καλά τα πήγαν και οι λίμπερο μας Δανάη Καραολή και Όλγα Σιαπάνη.

Ουγγαρία (Γκ. Κόνικ): Κίντρουζ, Σίνκα,Ραντνάϊ,Μάρζ, Λίγκαρντ, Ρίεντερ. – Λίμπερο: Στάνκοβιτς – Αλλαγές: Μπάνκι, Mοντέϊρο,Ρέγκος, Τουρζάνι.

Κύπρος(Κ. Παναγίδης): Παπαριστοδήμου,Θεοδούλου, Προκοπίου, Νικολάου, Λάσπου, Ντομπρασίνοβιτς – Λίμπερο 1: Σιαπάνη, Λίμπερο 2: Καραολή – Αλλαγές: Θεοδότου, Νεφ. Σιμανόφσκι,Τσουτσούκη, Κέστα.

Ο επόμενος και τελευταίος αγώνας του Ομίλου μας είναι με αντίπαλο την ομάδα της Ελλάδας το Μεγάλο Σάββατο στις 17:30.