«Πράσινη» η πρεμιέρα του τριεθνούς τουρνουά Γυναικών ΟΠΑΠ

Με νίκη του 23 φορές φορές πρωταθλητή Ελλάδος Παναθηναϊκού με 3-1 επί της εξαιρετικής Ολυμπιάδας Νεαπόλεως άνοιξε η αυλαία του τριεθνούς τουρνουά βόλεϊ Γυναικών ΟΠΑΠ που συνδιοργανώνεται από την Ανόρθωση και την Ολυμπιάδα Ν. υπό την αιγίδα της ΚΟΠΕ στο Αθλητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Ο αγώνας ήταν αρκετά ενδιαφέρον με τις «πράσινες» που φέτος θα αγωνίζονται στην Preleague (A2) να είναι καλύτερες στα σημεία. Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως στο πρώτο δυνατό της σετ εντυπωσίασε δείχνοντας ότι φέτος που είναι ενισχυμένη με τρεις Αμερικανίδες (σ.σ. εντυπωσιακή η Τζέιλ Χέρβει) θα διεκδικήσει τη διάκριση.

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στα αρχικά στάδια του σετ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (06-08, 09-08,10-11). Οι «πράσινες» όμως με την Κοσμά στο σέρβις και το μπλοκ (σ.σ. σταμάτησαν την Αμερικανίδα της Ολυμπιάδας Ν. Χέρβει) πήρε πέντε συνεχείς πόντους και προηγήθηκε 10-18 αναγκάζοντας τον κόουτς της Ολυμπιάδας Χρ. Σιαντρή να καλέσει τάιμ – άουτ. Ανώτερος όμως ο Παναθηναϊκός καθάρισε το πρώτο σετ με 12-25.

Πολύ δυνατά μπήκε η Ολυμπιάδα στο δεύτερο σετ έχοντας συνεχώς το πάνω χέρι με συνέπεια να προηγηθεί 08-04 στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ. Οι «πράσινες» που είχαν στη σύνθεσή τους την Εβίτα Λεωνίδου προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η προσφυγική ομάδα ήταν εξαιρετική και κατόρθωσε με κορυφαία την Χάρβεϊ και πολύ καλές άμυνες να προηγηθεί 16-09. Η ομάδα του Καμπερίδη είχε προβλήματα (σ.σ.άστοχες επιθέσεις από καλές θέσεις) με συνέπεια η ομάδα της Νεάπολης να ελέγξει πλήρως τον αγώνα 19-11. Η Ολυμπιάδα κέρδισε με 25-16 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός μετά τους πρώτους πόντους ανέλαβε τα ηνία στο τρίτο σετκαι με πολύ καλά σερβίς προηγήθηκε 04-08 στο τρίτο σετ. Η Ολυμπιάδα αντέδρασε και με όπλο τα μπλοκς (σ.σ. έβγαλαν εκπληκτικές φάσεις Πέτρου και Χέρβει) κατάφερε να πετύχει αντίστοιχο σκορ 08-04 και να ισοφαρίσει 12-12. Το «τριφύλλι» χάρις το πολύ καλό σερβίς μιας εκ των καλύτερων παικτριών της ακραίας Αποστολίας Νούσιας ξέφυγε 12-16. Συνεχίζοντας την σταθερά καλή απόδοση οι «τριφυλλοφόρες» διεύρυναν το σερί και προηγήθηκαν 13-19. Η Μαρία Οικονομίδου με δυο φοβερά σερβίς στην ουσία έδωσε το σετ στον Παναθηναϊκό που κέρδισε το τρίτο σετ 16-25 και ανέκτησε το προβάδισμα 1-2 σετ.

Μάλλον ισοδύναμο ήταν το τέταρτο σετ στα αρχικά του στάδια άνκαι ο Παναθηναϊκός « πατούσε» κάπως καλύτερα. Οι «πράσινες» του Καμπερίδη με κορυφαία την Οικονομίδου διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα ξεφεύγοντας με 11-15 στα μέσα του σετ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι καλύτερος αφού επιθετικά ρόλαρε ενώ σταμάτησε την Χέρβει .Συνέπεια τούτου ήταν να προηγηθεί 12-19 και ως εκ τούτου έγινε το αφεντικό του σετ. Το σετ παρά την φιλότιμη προσπάθεια της Ολυμπιάδας που μείωσε σε 22-24 με την Γκούντγουορθ βάφτηκε «πράσινο» αφού η ομάδα του Καμπερίδη κέρδισε με 22-25 και τον αγώνα 1-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-3 (12-25,25-16,16-25, 22-25)

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Χρ. Σιαντρής): Χέρβει, Χαραλάμπους, ,Προκοπίου, Πέτρου, Μορόνι, Γκούντγουορθ – Λίμπερο1 :Κούτα, Λίμπερο 2: Mαραγκού – Αλλαγές: Ψιλογένη, Οικονομίδου, Γεωργιάδου.

ΠΑΟ (Κ. Καμπερίδης): Τσιάκουλα, Κελεσίδη,, Νούσια, Οικονομίδου, Κουντουρά, Κοσμά – Λίμπερο: Ρόγα. – Αλλαγές: Λεωνίδου, Α. Βογιατζόγλου, Ι. Βογιατζόγλου, Kονοπάτσκα.

Λεζ. Η ομάδα του Παναθηναϊκού κέρδισε την Ολυμπιάδα στην πρεμιέρα.