Ανώτερη η Μακάμπι Χάιφα

Ανώτερη σε όλους τους τομείς η Μακάμπι Χάίφα κέρδισε την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα της δεύτερης ημέρας του τριεθνούς τουρνουά βόλεϊ Γυναικών ΟΠΑΠ που συνδιοργανώνεται από την Ανόρθωση και την Ολυμπιάδα Ν. υπό την αιγίδα της ΚΟΠΕ στο Αθλητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Οι Ισραηλινές εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη πυρός τους στο φιλέ και «καθάρισαν» τον αγώνα εξασφαλίζοντας τη δεύτερη νίκη στο τουρνουά. Η Ολυμπιάδα τα έδωσε όλα, αλλά έχασε από ένα ανώτερο αντίπαλο. Η ομάδα του Χρ. Σιαντρή ήταν κατά διαστήματα καλύτερη από την πρεμιέρα της στο τουρνουά κόντρα στον Παναθηναϊκό.

H Mακάμπι Χάϊφα μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και ξέφυγε στο σετ 00-05. Σταδιακά, η ομάδα της Οκυμπιάδας βρήκε τα πατήματά της και έβαλε πίεση στις Ισραηλινές οι οποίες είχαν πάντα το πάνω χέρι 06-11. Οι νταμπλούχες Ισραήλ κυριάρχησαν πλήρως στο φιλέ (πολύ δυνατές με Κοϊμπρα και Στανίκοβα), ενώ τα σερβίς της Ταμάρ Στέιν έφεραν το σκορ στο 06-16. Η προσφυγική ομάδα της Νεάπολης πήρε πόντο μετά από ώρα με την Αμερικανίδα Γκούντγουρθ και δυο προσπάθειες της Β. Χαραλάμπους μειώνοντας σε 10-18. Η Μακάμπι κέρδισε τελικά το σετ με 11-25 αφού οι παίκτριες της Ολυμπιάδας δεν βρήκαν άλλες λύσεις επιθετικά.

Με άλλο πρόσωπο μπήκε στο δεύτερο σετ η ομάδα του Χριστόδουλου Σιαντρή και ήταν κυρίαρχη στα πρώτα στάδια του σετ, ενώ προηγήθηκε με 06-03. Σταδιακά, όμως οι νταμπλούχες Ισραήλ πήραν τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ με διπλό μπλοκ από τις Κλίμοβιτς – Στανίκοβα να προηγηθούν 07-08. Το κοντέρ για τις Ισραηλινές συνέχισε να γράφει αφού τα σέρβις των Καρντόνις και Μάλικ έφεραν +6 για την ομάδα του κόουτς Σιαμάι 08-14.

Το τάιμ – άουτ του πολύπειρου Κύπριου κόουτς βοήθησε στην ανασύνταξη της προσφυγικής ομάδας που με σερί 04 -00 και πολύ καλά σέρβις της Αμερικανίδας Μορόνι μείωσε σε 13-16 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Η Ολυμπιάδα το πάλεψε πάρα πολύ (μείωσε με την Γκούντγουορθ σε 15-17), αλλά η Μακάμπι με δύναμη πυρός το φιλέ και το μπλοκ εξασφάλισε το σετ με 17-25 και αύξησε σε 0-2 το σκορ.

Με σερί 00-04 άρχισε η Μακάμπι το τρίτο σετ αλλά η Ολυμπιάδα πέτυχε το δικό της μικρό σερί 03-00 μειώνοντας σε 03-04, αλλά οι Ισραηλινές κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά ελέγχοντας το σετ, πάντα με όπλο τη δύναμη στο φιλέ 04-10. Οι «πράσινες» κατάφεραν να πάρουν ντάμπλ – σκορ 07-14 προτού η Γκούντγουορθ με βολίδα σπάσει τη συνεχόμενη ροή των «πράσινων». Ο ρυθμός του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον κόουτς Χρ. Σιαντρή να χρησιμοποιήσει και τις αναπληρωματικές του ενώ ταυτοχρόνως η Μακάμπι αύξησε σε 09-20 για να κερδίσει το σετ 13-25 και τον αγώνα 0-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ 0-3 (11-25, 17-25,13-25)

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Χρ. Σιαντρής): Χέρβει, Χαραλάμπους, ,Οικονομίδου, Πέτρου, Μορόνι, Γκούντγουορθ – Λίμπερο1 :Κούτα – Αλλαγές: Γεωργιάδου, Κεφάλα, Γ.Μαραγκού

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΙΦΑ: (Γκ. Σιαμάι): Kοίμπρα, Στέιν, Κλίμοβιτς, Καρντόνις,Μάλικ. Στανίκοβα – Λίμπερο: Ζίλμπερμαν. – Αλλαγές: Μοτόσκοφ, Οσόκιν