Σήκωσε το Σούπερ Καπ η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση πρόσθεσε άλλο ένα τίτλο στην πλούσια τροπαιοθήκη της. Οι πρωταθλήτριες κατέκτησαν το βράδυ της Τρίτης 09 Οκτωβρίου μετά από σπουδαίο αγώνα το 26ο Σούπερ – Καπ Γυναικών και δεύτερο συνεχόμενο. Στο «Λευκόθεο» κέρδισε την εξαιρετική Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-2 σετ σε δυο ώρες και 17 λεπτά.
Οιβ δυο ομάδες έδειξαν ότι θα είναι από τις βασικές διεκδικήτριες του τίτλου. Οι «κιτρινοπράσινες» προηγήθηκαν δυο φορές, οι «κυανόλευκες» ισοφάρισαν αντίστοιχες για να κερδίσουν σε εκπληκτικό τάιμ – μπρέικ το τρόπαιο.

Ο αγώνας
Καλύτερα μπήκε στον αγώνα η Τεχνοοικία ΑΕΚ και με την Αμερικανίδα Στρίμερ αιχμή εξασφάλισε προβάδισμα τριών πόντων 02-05 και 05-08. Η Ανόρθωση έδειχνε να έχει προβλήματα στην υποδοχή, αλλά σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της και μείωσε στον πόντο με πόντο της Χαραλάμπους 09-10. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ εξακολουθούσε να πατά καλύτερα στο τερέν αφού η Ανόρθωση είχε άστοχες επιλογές (σ.σ. κυρίως η Κιγιάκοβα), ενώ έπαιζε πολύ καλή άμυνα και προηγήθηκε 12-15. Ωστόσο, η παρουσία της Ράντονιτς στο σερβίς έδωσε ώθηση στην Ανόρθωση που ισοφάρισε 15-15. Οι «κιτρινοπράσινες» του Πέτροβιτς στο πρόσωπο της Άριελ Λαβ βρήκαν τη λύση και ξέφυγαν εκ νέου με τρεις 17-20. Οι «κυανόλευκες» του Μπόσκοβιτς επανήλθαν και μείωσαν σε 20-21, αλλά ένας άσος της Λαβ έφεραν τη διαφορά στους τρεις 20-23, ενώ η Ειρήνη Ιωάννου και η Λάβ τέλειωσαν το σετ για τις Λαρνακείς 22-25 που προηγήθηκαν 0-1.

Αντίδραση
Η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο σετ και με άσο της Καετάνο προηγήθηκε 03-00 αναγκάζοντας τον Πέτροβιτς να ζητήσει τάιμ – άουτ. Οι «κυανόλευκες» συνέχισαν να είναι καλύτερες και με λύσεις από το σέρβις και τον κεντρικό άξονα (Χαραλάμπους, Σταυρινίδου) αύξησαν σε 08-02. Η Τεχνοικία ΑΕΚ ανέβηκε αισθητά και με την Λάβ μείωσε στον πόντο 10-09. Ωστόσο, μια κακή υποδοχή βοήθησε την Ανόρθωση με άσο της Σταυρινίδου να αυξήσει στους τέσσερεις 13-09 και ακολούθως με την Χαραλάμπους στο +5 14-09. Οι «κιτρινοπράσινες» προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά η κακή πάσα της Γκόγκιτς έφερε το 16-10 για την Ανόρθωση. Οι παίκτριες του Μπόσκοβιτς ήταν ανώτερες και ξέφυγαν και άλλο 20-12 με την Χαραλάμπους. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ προσπαθούσε με την Λαβ να βρει λύσεις, αλλά η Ανόρθωση τέλειωσε το σετ με την Καετάνο 25-16, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα του Σούπερ – Καπ.

Αποφασιστικές οι Λαρνακείς
Οι Κυπελλούχες 2017-18 της Τεχνοοικία ΑΕΚ έδειχναν πιο αποφασιστικές στο τρίτο σετ ενώ ήταν πολύ αποτελεσματικές στο σέρβις και με τις Στρίμερ και Στυλιανού οδήγησαν τον αγώνα στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ προηγούμενες 03-08, ενώ προηγήθηκαν 01-06. Την ίδια ώρα οι Πρωταθλήτριες 2017-18 είχαν προβλήματα στην υποδοχή. Ο ένας άσος διαδεχόταν τον άλλο και με την Λαβ η Τεχνοοικία ΑΕΚ αύξησε σε 04-11 με τον Αλ. Μπόσκοβιτς να προσπαθεί να ξυπνήσει τις παίκτριές του. Oι Λαρνακείς πήραν νταμπλ – σκορ δυο φορές 07-14 και 08-16 και είχαν το πάνω χέρι στο σετ. Οι παίκτριες της Ανόρθωσης ήταν άστοχες και έκαναν λάθη στην άμυνα και οι «πρασινοκίτρινες» ξέφυγαν 12-22 «αγκαλιάζοντας» το σετ. H Aνόρθωση δεν τα έβαλε κάτω και με ένα μικρό σερί μείωσε σε 17-23, αλλά η Τεχνοοικία ΑΕΚ τέλειωσε το σετ με την Στρίμερ και προηγήθηκε 1-2.

Νέα ισοφάριση
H Aνόρθωση στο τέταρτο σετ άρχισε πολύ καλά και προηγήθηκε 06-02, με την ομάδα του Πέτροβιτς να προσπαθεί να δείξει αντίδραση και να μειώνει σε 09-07. Η «Μεγάλη Κυρία» όμως έδειχνε σταθερότητα στο σετ και αύξησε σε 13-07, αφού η Τεχνοοικία ΑΕΚ είχε άστοχες επιλογές (Στρίμερ και Λαβ). Η Ανόρθωση κατόρθωνε να διατηρεί τις αποστάσεις παρά την πίεση των Λαρνακέων και με την Σταυρινίδου κοντά στο φιλέ και τη Βασιλείου στο σέρβις προηγήθηκε 16-11. Τα δεδομένα δεν δαφοροποιήθηκαν με την Τεχνοοικία ΑΕΚ να πιέει και την Ανόρθωση να ελέγχει. Οι «κυανόλευκες» με την Άντρεα Χαραλάμπους έγραψαν το 23-14 για να κερδίσουν το σετ με καρφί της Ράντονιτς 25-18 ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2.

Έκοβε την ανάσα
Πολύ δυνατό το ξεκίνημα της Τεχνοοικία ΑΕΚ στο τάι – μπρέικ με συνέπεια να προηγηθεί 0-4 με τις Λαβ και Στρίμερ αφού «έπιανε» ότι έκαναν οι παίκτριές της. Η Ανόρθωση ανασυντάχθηκε και με δικό της σερί 00-03 μείωσε σε 03-04. O αγώνας ήταν αμφίρροπος με την Τεχνοοικία ΑΕΚ να ξεφεύγει 08-11 με την Στρίμερ σε κομβικό σημείο του σετ. Η Άντρεα Χαραλάμπους ωστόσο μείωσε για την Ανόρθωση σε 11-12, ενώ οι «κυανόλευκες» ισοφάρισαν 12-12. Το μομέντουμ ήταν με την Ανόρθωση που προηγήθηκε 12-13 ανατρέποντας τα δεδομένα. Ωστόσο, η Τεχνοοικία ΑΕΚ δεν είπε την τελευταία λέξη και επανήλθε αφού προηγήθηκε 14-15 για να απαντήσει η Ράντονιτς για την Ανόρθωση 16-15 και τελικά να πάρει το σετ και με 17-15 και τη νίκη με 3-2 σετ.

ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ 3-2 (22-25, 25-16, 17-25, 25-18, 17-15)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Ράντονιτς, Χαραλάμπους, Κιγιάκοβα, Βασιλείου, Καετάνο , Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Ριαλά, Σιακίδου.

TEXNOOIKIA AEK (ΑΛ. ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ): Λαβ, Στυλιανού, Σρτίμερ, Γκόγκιτς, Δημητρίου, Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Ειρ. Ιωάννου, Χρυσηλίου, Ν. Στυλιανού.

Τον αγώνα του Σούπερ – Καπ σφύριξαν οι Χρίστος Μαϊφόσιης και Ανδρέας Δανιήλ. Παρατηρητής Διαιτησίας ήταν ο Παντελής Τοφή και παρατηρητής Αγώνα ο Ιωάννης Χριστοφόρου.