Β Γυναικών: Οι «φοιτήτριες» ήξεραν το μάθημά τους… στο τάι - μπρέικ

Aπίστευτο παιχνίδι έγινε στο φινάλε της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών. Ο ΑΠΟΚ πέρασε «δια πυρός και σιδήρου» από το «Θεμιστόκλειο» κερδίζοντας το μεσημέρι της Κυριακής την Ανόρθωση Πετόσφαιρα με 3-2 σετ. Με αυτή τη νίκη, οι «φοιτήτριες» πέρασαν στη δεύτερη θέση του πίνακα με 16 βαθμούς. Η Ανόρθωση Πετόσφαιρα την ίδια ώρα εξασφάλισε άλλο ένα βαθμό. Στο δεύτερο αγώνα της Κυριακής ο Αχιλλέας Καϊμακλίου κέρδισε στο Γυμνάσιο Παλλουριώτισσας τον Άρη Πολεμίου με 3-1 σετ.

Φοβερό ματς

Φοβερό ματς έγινε στο «Θεμιστόκλειο» με τον ΑΠΟΚ να κερδίζει με 3-2 την Ανόρθωση Πετόσφαιρα δείχνοντας το «μέταλλό» της ως ομάδα. Οι δυο ομάδες είχαν εναλλασσόμενη υπεροχή αφού η Ανόρθωση Πετόσφαιρα προηγήθηκε, ο  ΑΠΟΚ  έκανε την ανατροπή και άνκαι ισοφαρίστηκε, τελικά κέρδισε στο τάι – μπρέικ. Η Ανόρθωση Πετόσφαιρα προηγήθηκε 1-0 κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-21. Η ομάδα του ΑΠΟΚ ισοφάρισε 1-1 αφού πήρε το δεύτερο σετ 25-23. Εντυπωσιακό ήταν το τρίτο σετ με την ομάδα του ΑΠΟΚ να κερδίζει στους έξτρα πόντους 26-24 και να προηγείται 2-1 .

Οι «κυανόλευκες» όμως δεν παρέδωσαν τα όπλα και ισοφάρισαν 2-2 κερδίζοντας στο τέταρτο σετ 25-23. Στο τάι – μπρέικ κρίθηκαν τα πάντα με τον ΑΠΟΚ να κερδίζει 15-09 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Βρήκε… την Αχίλλε(ιο) πτέρνα του Άρη

Σε ένα πολύ ωραίο αγώνα ο Αχιλλέας Καϊμακλίου κέρδισε στο Γυμνάσιο Παλλουριώτισσας τον Άρη Πολεμίου με 3-1 σετ και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις. Η ομάδα του Νίκου Ιωάννου σε ένα γεμάτο αγώνα κέρδισε τα δυο πρώτα σετ  και προηγήθηκε 2-0 (25-22, 25-20). Ο Άρης αντέδρασε μείωσε σε 2-1 κερδίζοντας το τρίτο σετ 25-15 και μπήκε στον αγώνα. Τελικά, ο Αχιλλέας κέρδισε το τέταρτο σετ 25-23 και τον αγώνα με 3-1.

U 18 Νεανίδων: Οι  μικρές αμαζόνες πήραν το ντέρμπι

Ο Απόλλων ήταν ο νικητής του ντέρμπι του Α’ Ομίλου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ U18 Γυναικών αφού κέρδισε στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018 τη Νέα Σαλαμίνα με 3-1.

Οι «γαλάζιες» παρέμειναν στην κορυφή με 14 βαθμούς ενώ το ερχόμενο Σάββατο έχουν νέο ντέρμπι με τον ισόβαθμο Εθνικό Λατσιών στο Γυμνάσιο Λατσιών στις 12:00 το μεσημέρι.

Στον αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα ο Απόλλωνας ήταν ανώτερος και ειδικά στο πρώτο σετ «καθάρισε» εύκολα 25-07. Στο δεύτερο σετ η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε 1-1 αφού κέρδισε 25-20. Οι «γαλάζιες» ήταν ανώτερες στη συνέχεια κερδίζοντας το τρίτο σετ 25-12 και το τέταρτο σε ένα κλειστό σετ 25-23. Έτσι έφυγε από το προσωρινό «σπίτι» των «ερυθρολεύκων» με νίκη 3-1 σετ.