Στην 4άδα ο Απόλλων

Στην τετράδα και στον Όμιλο του τίτλου «τρύπωσε» την υστάτη ο Απόλλων. Η ομάδα με μέταλλο πρωταθλήτριας κέρδισε μετά από ψυχωμένη εμφάνιση την 14η αγωνιστική  τον Korantina Homes Παφιακό  στηΣάλα Αφροδίτη με 3-1 σετ και δεν θα απουσιάσει ούτε φέτος από τα μεγάλα παιχνίδια.

Η Παφιακή ομάδα τερμάτισε στην κανονική διάρκεια στην 6η θέση με 13 πολύτιμους βαθμούς και αναμένει τη φάση του Ομίλου διαβάθμισης με αισιοδοξία ότι θα καταφέρει το στόχο της παραμονής.

Αποφασισμένος έδειξε ο Απόλλων στα αρχικά στάδια του αγώνα και επιβλήθηκε με 20-25 ανοίγοντας το σκορ στη Σάλα Αφροδίτη σερ ένα κρίσιμο αγώνα για τις Λεμεσιανές.

Η ομάδα του Korantina Homes Παφιακού ήταν εκπληκτική στο δεύτερο σετ μη αφήνοντας περιθώρια στις Λεμεσιανές. Η ομάδα της Πάφου κέρδισε 25-15 και ισοφάρισε τον αγώνα. Η πίεση πλέον μεταφέρθηκε στο τερέν του Απόλλωνα.

Με το «ίδιο νόμισμα πλήρωσαν» οι «γαλάζιες» της Λεμεσού τις «μπλε» της Πάφου στο τρίτο σετ. Ξεπερνώντας την κακή απόδοση του δεύτερου σετ οι παίκτριες του Μ. Παναγίδη επανήλθαν κέρδισαν με 25-15 και ανέκτησαν το προβάδισμα 2-1 σετ.

Το αποτέλεσμα στη Λευκωσία και η ήττα της Ολυμπιάδας έβαλε «φτερά» στα πόδια των Λεμεσιανών που παρά τις δυσκολίες κέρδισαν το τέταρτο σετ με 25-20 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

Κorantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ( ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Χριστοδούλου, Τολεντίνο, Μίλκα, Γιωργαλλά, Χατζηλαμπρή, Βέρμπλ. – Λίμπερο: Κουππή. – Αλλαγές: Τίλλεϊ, Νικολάου, Δημητρίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ(Μ. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ): Μανίταρου, Καριόκα, Αγκουέρο,Δ. Σιμανόφσκι,Ιωαννίδου, Πέρεζ – Λίμπερο: Zακχαίου. – Αλλαγές: Ι. Σιμανόφσκι,Λεωνίδου,Μιχαήλ, Χριστοφόρου.