Nίκες για ΑΕΛ και Ανόρθωση

Το πρώτο τρίποντο ψυχολογίας πήρε η Robo Markets ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμρσού κέρδισε στο ντέρμπι της πρεμιέρας της ΑΕΚ με 3-0 σετ και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο νέο πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ πάλεψε στα ίσια και έδειξε ότι θα τα δώσει όλα και φέτος για τη διάκριση. Το ντέρμπι είχε διάρκεια 81’

H Robo Markets ΑΕΛ μετά τα αρχικά στάδια πήρε κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε 16-08. Η ΑΕΚ μείωσε, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να διτηρήσει τα κεκτημένα και να κερδίσει 25-22 σε 28’ γι να προηγηθεί 1-0 σετ.

Πόντο- πόντο πήγαιναν οι δυο ομάδες στα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ (09-09). Η Robo Markets ΑΕΛ όμως φάνηκε να επιβάλλεται και ξέφυγε 16-11. Οι «κιτρινοπράσινες» των Τσαγγαρίδου – Αμύρωτου πίεσαν τις Λεμεσιανές και με σερί βρέθηκαν στο -1 20-19. Οι Λαρνακείς ισοφάρισαν 22-22 και όλα ήταν ανοικτά.  Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την ομάδα του Μασιά να κερδίζει σε 28’ λεπτά 26-24 και να αυξάνει σε 2-0.
Η Robo Markets ΑΕΛ με τον «αέρα» του 2-0 ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο σετ και προηγήθηκε 05-01 και 14-10 για να επιβληθούν τελικά σε 25’ 25-18 εξασφαλίζοντας τη σημαντική νίκη με 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Dudnikova, Chatarashvili, Παύλου, Κατσουνωτού – Λίμπερο: Κοκκή. – Αλλαγές: Στεφανίδου - Gryban
ΑΕΚ( Γ.ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ – ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Slankamenac, Στυλιανού, Ιωάννου, Δημητρίου. Σκοτ, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

«Πέρασε από συμπληγάδες η Κυρία»
«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Κorantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-3 (22-25, 22-25, 27-29)

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ανόρθωση στο «Αφροδίτη»  Οι νταμπλούχες και σούπερ πρωταθλήτριες κέρδισαν στο «Αφροδίτη» τον πανίσχυρο φέτος Korantina Homes Παφιακό με 0-3 σετ σε ένα πολύ ωραίο αγώνα που κρίθηκε σε 90’ και κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Η Ανόρθωση είχε μια πολύ δύσκολη αποστολή αφού η ομάδα της Πάφου θέλει τη διάκριση φέτος και έχει τα φόντα να πρωταγωνιστήσει.

Ο Korantina Homes Παφιακός ήταν καλύτερος στα αρχικά στάδια και προηγήθηκε 03-00, αλλά η Ανόρθωση αντέδρασε και έφερε το σετ στα μέτρα της 15-17.Η ομάδα της Πάφου ανέτρεψε τα δεδομένα προηγήθηκε με 21-20, αλλά οι νταμπλούχες επανήλθαν και με δική τους ανατροπή κέρδισαν το σετ 22-25 σε 30’ γράφοντας το 0-1.

Η Ανόρθωση φάνηκε να πατά καλύτερα στην έναρξη του δεύτερου σετ και προηγήθηκε 04-08. Οι παίκτριες του Γιαπάνη μείωσαν στον πόντο, αλλά η Ανόρθωση κατάφερνε να διατηρεί τα ηνία 13-15. Το σετ ήταν ντέρμπι με την Ανόρθωση να έχει ισχνή διαφορά 19-20. Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε όμως το ψυχολογικό αβαντάζ του + 3 20-23 για να κερδίσει 22-25 σε 26’ και να γράψει το 0-2 σετ.

Ο Korantina Homes Παφιακός προηγήθηκε 03-01, αλλά άμεσα η Ανόρθωση με δικό της σερί ισοφάρισε 07-07 σε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο σετ. Το σετ ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια για να κρίνεται μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ στους έξτρα πόντους 27-29 σε 34’

Κorantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Ιορδάνους, Χατζηλαμπρή, Da silva, Stanimirovic, De Souza, Θεοτή – Λίμπερο: Στεφάνου
AΝΟΡΘΩΣΗ (A. BOSCOVIC):Χαραλάμπους, Βασιλείου, Caetano, Bratunhina, Σταυρινίδου, Τaylor – Λίμπερο: Δαϋίδ.