Πήρε το ντέρμπι και κορυφή

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.3-1 (18-25,25-18, 27-25, 25-19)

«Γαλαζοκίτρινο» ήταν το μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Η Robo Markets ΑΕΛ αφού ανέτρεψε τα αρνητικά δεδομένα που δημιούργησε η Ολυμπιάδα Ν. με το 0-1 και πήρε το συγκλονιστικό και καθοριστικό τρίτο σετ κέρδισε με 3-1, ξεπέρασε την Ολυμπιάδα στη βαθμολογία και ανέβηκε στην κορυφή. Το μεγάλο παιχνίδι στο «Νίκος Σολωμονίδης» είχε διάρκεια 118’.

Η Ολυμπιάδα με τον Κώστα Παναγίδη στο ντεμπούτο του προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό (το τρίτο σετ κρίθηκε στα σημεία) δεχόμενη την πρώτη ήττα.

Η Ολυμπιάδα μπήκε καλύτερα στο ντέρμπι και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα το οποίο παγιώθηκε μεταξύ τεσσάρων – πέντε πόντων 12-17 για να επιβληθεί τελικά με 18-25 σε 26’ αφού ξέφυγε 16-23. Το 0-1 στη Λεμεσό για τη Λεμεσιανή ομάδα ήταν γεγονός.

Η ομάδα του Κώστα Παναγίδη άρχισε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 00-03. Η Robo Markets ΑΕΛ έδειξε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει 08-08 και να προηγηθεί 12-11 άνκαι η Ολυμπιάδα κρατούσε τα ηνία. Στο ντέρμπι τα πάντα ήταν ρευστά με την προσφυγική ομάδα να ανακτά ξανά το προβάδισμα 15-16.  Η Robo Markets ΑΕΛ ανέτρεψε τα δεδομένα και με σερί 06-01 κέρδισε το σετ σε 23’ 25-18 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1.

Η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε με ελαφρώς καλύτερη ψυχολογία στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-01. Ωστόσο, η Ολυμπιάδα δεν άφησε τις «γαλαζοκίτρινες» να ξεφύγουν και μείωσαν 04-03. Ένα γρήγορο 03-00 από τις Λεμεσιανές όμως έφερε το σκορ στο 07-03. Η Ολυμπιάδα πίεσε και μείωσε 15-11 προσπαθώντας να γυρίσει τα δεδομένα, αλλά η Robo Markets AΕΛ είχε την πρωτοπορία 22-18. Νέο ντεμαράζ από την Ολυμπιάδα που ισοφάρισε σε ένα φοβερό σετ 23-23.

Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με εναλλαγές στο σκορ (την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται και την Ολυμπιάδα να ισοφαρίζει) . Οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν με 27-25 σε 30’ και ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Στο τέταρτο σετ η Ολυμπιάδα έδειχνε αποφασιστικότητα και προηγήθηκε 09-11. Η Robo Markets ΑΕΛ όμως επανήλθε και με σερί 06-00 προσπέρασε 15-11. Οι «γαλαζοκίτρινες» διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό (19-16 και 23-19 για να κερδίσουν σε 29’ 25-19 και τον μεγάλο αγώνα 3-1 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Chatarashvili, Dudnikova, Παύλου, Πεχλιβάνη, Stedile, Σπύρου – Λίμπερο: Στεφανίδη- Gryban – Αλλαγές: Κατσουνωτού, Θεοδοσίου.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Κ.ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ):Hudima, Λεωνίδου, Cudworth, Simanovski, Σιακίδου- Παπακυριακού, Μανίταρου – Λίμπερο 1: Μαραγκού, Λίμπερο 2: Κούτα. – Αλλαγές: Σιάγια