Επαγγελματική νίκη στην πρεμιέρα της το 2020 η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση μπήκε νικηφόρα στο 2020. Στην πρεμιέρα του νέου έτους επικράτησε της πολύ υπολογίσιμης ΑΕΚ μέσα στο «Κίτιον» με 0-3 σετ σε 74’ αγώνα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ α. Η «Κυρία» απέσπασε το τρίποντο παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε στο πρώτο και τρίτο σετ. Η ΑΕΚ έχασε όμως έδειξε αρετές όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια πριν την διακοπή για τις γιορτές.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι. Η ΑΕΚ μπήκε με ενθουσιασμό στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν βάζοντας δύσκολα στις πρωταθλήτριες. Οι «κιτρινοπράσινες» προηγήθηκαν 10-09. Η Ανόρθωση ανέβασε στροφές και πήρε μια σχετική διαφορά ασφαλείας τεσσάρων πόντων 14-18. Το τάϊμ –άουτ του κ. Αμύρωτου έσπασε τον ρυθμό της «Κυρίας» και οι «κιτρινοπράσινες» μείωσαν 16-18. Ένα ντεμαράζ όμως της Ανόρθωσης έφερε το σκορ στο 17-21 με την Βαρωσιώτικη ομάδα να πλησιάζει στην κατάκτηση του σετ.  Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε, μείωσε σε 21-23  πιέζοντας την Ανόρθωση αναγκάζοντας τον κ. Boscovic να καλέσει τάϊμ – άουτ. Τελικά, η Ανόρθωση σε 29’ επικράτησε 21-25 και κέρδισε το πρώτο σετ.

Ισορροπημένο και το πρώτο κομμάτι του δεύτερου σετ με την Ανόρθωση να ξεφεύγει 05-08. Η «Μεγάλη Κυρία» φάνηκε να ελέγχει το σετ 07-11. Η Ανόρθωση επιβλήθηκε κατά κράτος στο δεύτερο σετ κάνοντας νταμπλ – σκορ 08-16. Εμφανώς ανώτερη η Ανόρθωση μετέτρεψε το 13-19 που μείωσε προσωρινά η ΑΕΚ σε 15-25 και διαμόρφωσε  σε 23’ συνθήκες νίκης στη Λάρνακα 0-2 σετ.

H «Μεγάλη Κυρία» ξεκίνησε καλύτερα και στο τρίτο σετ ανοίγοντας μια μικρή «ψαλίδα» 01-06, ενώ ο κ. Αμύρωτος πρόλαβε να καλέσει τάϊμ – άουτ. Οι οδηγίες του Κύπριου κόουτς βοήθησαν τις παίκτριές του που μείωσαν σε 04-07, ενώ με σερί 06-01 ισοφάρισαν 07-07 και όχι μόνο αυτό η ΑΕΚ προηγήθηκε 08-07. Η Ανόρθωση έδειχνε να συνέρχεται και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 09-12, με τον κόουτς Χρ.  Αμύρωτο να καταφεύγει πάλι στο τάϊμ – άουτ. Η ΑΕΚ σαφώς ήταν ανταγωνιστική, αλλά οι πρωταθλήτριες και σούπερ πρωταθλήτριες του 2019 είχαν ανεβάσει απόδοση και το ταμπλό στο «Κίτιον» «έγραψε» 12-17 για τα κορίτσια του Al. Βoscovic. Η Ανόρθωση ξέφυγε και άλλο 14-21 για να επικρατήσει με 16-25 σε 22’ κερδίζοντας το σημαντικό αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΕΚ (ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ):Ιωάννου Ειρ., Scott,Stankamenac, Στυλιανού, Β. Χαραλάμπους, Π. Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Τσολακκίδου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AL. BOSCOVIC):Α. Χαραλάμπους, Βασιλείου, Caetano, Σταυρινίδου, Bratunhina, Taylor – Λίμπερο: Δαϋίδ.- Αλλαγές:Ριαλά.