Αποκλεισμός-σοκ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! (vid)

Από το κακό στο χειρότερο η Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο η οποία ηττήθηκε στα πέναλτι (7-8) από την Ντέρμπι της Championship και αποκλείστηκε από τον 3ο γύρο του League Cup. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 2-2, με τον Φελαϊνι να ισοφαρίζει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και να οδηγεί την πρόκριση στα πέναλτι. Χαλαρά η Σίτι που επικράτησε της Οξφορντ με 0-3.

Δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι πουθενά οι Κόκκινοι Διάβολοι, αφού μετά τη νέα απώλεια βαθμών στην Premier League, αποκλείστηκαν και από το League Cup. Αν και ξεκίνησαν εξαιρετικά, προηγήθηκαν στο 3' με τον Μάρα, εντούτοις, ηττήθηκαν στα πέναλτι από την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ και βυθίστηκαν στη μιζέρια. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 59' ο - δανεικός από την Λίβερπουλ - Χάρι Γουίλσον με εκπληκτικό φάουλ έγραψε το 1-1. Στο 67' τα πράγματα έγιναν χειρότερα με την πρώτη αποβολή στην καριέρα του Σέρχιο Ρομέρο και αφού ο Λουκάκου σημάδεψε το δοκάρι, ήρθε στο 85' ο Μάριοτ να βάλει την Ντέρμπι σε θέση οδηγού.

Στο 95' ο Φελαϊνί έκανε το 2-2 και έστειλε το ματς στην ρουλέτα, όμως εκεί όλοι οι παίκτες της Ντέρμπι ευστόχησαν, ο Τζόουνς δεν τα κατάφερε και η ομάδα της Championship πήρε τεράστια πρόκριση.

Χαλαρά η Σίτι
Τρένο και στο League Cup η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει εκτός έδρας της Οξφορντ με 0-3 και να βρεθεί στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το σκορ στο 36' με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς και στο δεύτερο μέρος καθάρισε πανηγυρικά τη νίκη και την πρόκριση. Το 0-2 άγινε στο 78' από τον Ριγάντ Μαχρέζ και το τελικό 0-3 έγραψε στις καθυστερήσεις ο πιτσιρικάς, Φιλ Φόντεν.