Εύκολα η Σίτι, ελπίζει η Τότεναμ

Με δύο σουτ στο στόχο η Σίτι... καθάρισε την Μπόρνμουθ (2-1). Η Τότεναμ με σόου του Κέιν έφυγε με το διπλό από το Νιουκάστλ (1-3), ενώ η Μπέρνλι εκανέ «κηδεία» στο 95' στη Γουλβς (1-1).

Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχθηκε την Μπόρνμουθ και μόλις στο 6ο λεπτό ο αρχηγός Νταβίντ Σίλβα, με φαουλάρα άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και ο Γκάμπριελ Ζεσούς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους «πολίτες» πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Μπόρνμουθ είχε ακυρωθέν γκολ στο 59' αφού η μύτη του παπουτσιού του Κινγκ ήταν σε μη καλυπτόμενη θέση, με τα «κεράσια» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 88ο λεπτό στο τελικό 2-1. Έτσι η Μπόρνμουθ έπεσε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Γουλβς, τα βρήκε δύσκολα στο «Turf Moor». Ο Χιμένες έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Εσπίριτο Σάντος στο 76ο λεπτό, ωστόσο η σκληροτράχηλη Μπέρνλι, με πέναλτι στο τελευταίο λεπτό (Γουντς 96') πήρε το βαθμό και άφησε τους «λύκους στο -3 από την 4η Λέστερ.