Ματσάρα και συμβιβασμός στο «Στάμφορντ Μπριτζ» (video)

Ματσάρα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με την Τσέλσι να σώζεται στο τέλος κόντρα στη Γιουνάιτεντ και να παίρνει την ισοπαλία 2-2 με γκολ στο 90+6’. Αήττητη για 9ο ματς η Τσέλσι του Σάρι.

Στο 16ο λεπτό ο Λουκάκου πήρε μόνος την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε, αλλά στο 21’ μετά από κόρνερ του Γουίλιαν, ο Ρίντιγκερ πήρε την κεφαλιά κι έκανε το 1-0. Στο 31’ μετά από γέμισμα του Ρίντιγκερ, ο Αλόνσο βρέθηκε μόνος με τον Ντε Χέα αλλά έκανε κακό κοντρόλ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πίεσαν στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό, ο Μάτα έκανε από αριστερά το σουτ, ο Κέπα έδιωξε αλλά η φάση συνεχίστηκε, μετά από κόντρες η μπάλας στρώθηκε στον Μαρσιάλ κι εκείνος από κοντά γύρισε και πλάσαρε για το 1-1.

Στο 65ο λεπτό η κεφαλιά του Λουίζ πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 71’ ο Καντέ έπιασε ξερό σουτ εκτός περιοχής και ο Ντε Χέα έπεσε και απομάκρυνε εντυπωσιακά. Και στο 73’ η Γιουνάιτεντ βγήκε όμορφα στην κόντρα, ο Μάτα ξεκίνησε από δεξιά τη φάση με όμορφη ενέργεια, έδωσε στον Ράσφορντ κι εκείνος σέντραρε για τον Μαρσιάλ. Ο Γάλλος κατέβασε όμορφα και με ιδανικό φαλτσαριστό σουτ έκανε το 1-2. Στο 80’ ο Κέπα πρόλαβε σωτήρια τον Αντέρ Ερέρα και στο 90+6’ μετά από βαθιά μπαλιά, ο Λουίζ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπάρκλεϊ έκανε το 2-2 από κοντά.

Στη συνέχεια ο Μουρίνιο βγήκε εκτός εαυτού μετά από προκλητική χειρονομία από τον πάγκο της Τσέλσι και για μερικά λεπτά επικράτησε πανδαιμόνιο, ευτυχώς χωρίς άλλες προεκτάσεις.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Καντέ, Κόβασιτς (69’ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Γουίλιαν (74’ Πέδρο), Αζάρ, Μοράτα (79’ Ζιρού)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Μάτα (75’ Αντέρ), Σο, Λίντελεφ, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Μάτιτς, Πογκμπά, Μαρσιάλ (83’ Αντρέας Περέιρα), Ράσφορντ (83’ Αλέξις Σάντσες), Λουκάκου

Από: aek365.com