Επαιξε και νίκησε για τον Βιχάι η Λέστερ!

Το κλίμα ήταν φορτισμένο, ωστόσο η Λέστερ έπαιξε παθιασμένα, αφιέρωσε τη νίκη 1-0 επί της Κάρντιφ στον Βιχάι και πετάει για Ταϊλάνδη. Πρώτη νίκη για Νιουκάστλ, τεσσάρα η Γουέστ Χαμ.

Οι πρώτες σκέψεις των παικτών της Λέστερ ήταν να μην αγωνιστούν κόντρα στην Κάρντιφ, ωστόσο αποφάσισαν να ταξιδέψουν στην Ουαλία και να κάνουν τα πάντα για να αφιερώσουν τη νίκη στον ιδιοκτήτη τους που βρήκε τραγικό θάνατο το προηγούμενο Σάββατο. Σε φορτισμένο κλίμα οι Αλεπούδες» επικράτησαν 1-0 και αναχωρούν άμεσα για την Ταϊλάνδη για να παρευρεθούν στην κηδεία του Βιχάι. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γκρέι στο 55ο λεπτό και πανηγυρίστηκε έντονα από παίκτες και οπαδούς της ομάδας. Οι Αλεπούδες θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα τέρματα στη συνέχεια, αλλά τόσο ο Βάρντι όσο και ο Μάντισον δε βρήκαν δίχτυα. Ετσι, η ομάδα του Πιέλ μπήκε στην πρώτη δεκάδα, ενώ οι Ουαλοί βρέθηκαν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Τεσσάρα η Γουέστ Χαμ!
Επιστροφή στις νίκες για τη Γουέστ Χαμ, καθώς επικράτησε 4-2 εντός έδρας της Μπέρνλι και απομακρύνθηκε περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Λονδρέζοι πήραν δύο φορές προβάδισμα με τους Αρναούτοβιτς (10’) και Φελίπε Άντερσον (68’) και η Μπέρνλι ισοφάρισε ισάριθμες με τους Γκούντμουντσον (45’) και Γουντ (77’). Η πίεση της Γουέστ Χαμ ήταν έντονη στα τελευταία λεπτά και στο 84ο λεπτό, ο Φελίπε Άντερσον με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα πέτυχε το 3-2. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιτσαρίτο διαμόρφωσε το 4-2.

Επιστροφή στις νίκες για Εβερτον
Η Εβερτον ξεπέρασε την ήττα του Ολντ Τράφορντ, πέτυχε την τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία ματς, καθώς επικράτησε 3-1 της Μπράιτον. Ετσι, τα Ζαχαρωτά βρέθηκαν στον -4 από την τετράδα (με ματς περισσότερο). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 26΄ο Ριτσάρλισον άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, η απάντηση ήταν άμεση και στο 33' ο Λιούις Ντανκ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Κόουλμαν έδωσε ξανά προβάδισμα στην Εβερτον στο 50 λεπτό και στο 77' ο Ριτσάρλισον σφράγισε το τρίποντο. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος έχει σκοράρει περισσότερα γκολ στις τελευταίες 9 εμφανίσεις του στην Premier League (6), απ' όσα είχε πετύχει στα προηγούμενα 38 ματς (5).

Επιτέλους, πρώτη νίκη για Νιούκαστλ
Η Γουότφορντ ήταν σε καλύτερη κατάσταση και μετρούσε τέσσερις διαδοχικές νίκες κόντρα στη Νιούκαστλ, η οποία με τη σειρά της δεν είχε καν τρίποντο για φέτος. Χρειάστηκε να φτάσει στην 11η αγωνιστική, ώστε να πάρει το πρώτο. Αφού γλίτωσε από τις διαδοχικές ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, ήταν ο Αγιόθε Πέρεθ (65') εκείνος που χάρισε λιγη ευτυχία στους γηπεδούχους και τους ανέβασε εκτός επικίνδυνης ζώνης.