Τράβηξε εξάσφαιρο η Σίτι (video)

Το καθήκον της και με το παραπάνω έκανε η Σίτι, που διέσυρε με 6-1 τη Σαουθάμπτον και πέρασε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Η Σίτι έπιασε από το λαιμό τη Σαουθάμπτον από τα πρώτα λεπτά και στο 4’ ο Σανέ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Χουντ πέτυχε αυτογκόλ για  το 1-0. Και μάλιστα στο 12’, ο Μπερνάρντο Σίλβα άνοιξε στον Στέρλινγκ, εκείνος έκανε το γύρισμα, με τον Νταβίντ Σίλβα να μη βρίσκει την μπάλα, αλλά τον Αγουέρο να τη σπρώχνει τα δίχτυα με προβολή και να κάνει το 2-0 με το 150ο τέρμα στην Πρέμιερ Λιγκ. Η Σίτι ήταν καταιγιστική και στο 18’ ο Σανέ με κεφαλιά έστρωσε στον Νταβίντ Σίλβα που με σουτ στην κίνηση έγραψε το 3-0 και στο  30’ οι «άγιοι» κέρδισαν πέναλτι και ο Ινγκς μείωσε σε 3-1 από την άσπρη βούλα.

Το ματς είχε τρελό ρυθμό και στο 36’ οι Σανέ, Αγουέρο, Νταβίντ Σίβα και Στέρλινγκ δεν μπόρεσαν μέσα σε ένα λεπτό να σκοράρουν από κοντά, ενώ στο 42’ ο Στέρλινγκ αστόχησε από το πέναλτι. Ωστόσο στο 45+2’ ο νεαρός Άγγλος διεθνή έκανε το 4-1 με σουτ από το πέναλτι.

Στο 49’ ο Έντερσον έκανε λάθος αλλά ο Ίνγκς δεν πρόλαβε και στο 55’ ο ίδιος παίκτης πήρε την κεφαλιά από κόρνερ αλλά ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας της Σίτι, του είπε όχι. Στο 62ο λεπτό το σουτ του Σανέ τράνταξε το δοκάρι του ΜακΚάρθι ενώ στο 67΄το σουτ του Μπερνάρντο κόπηκε από τον Χουντ και στο  67’ ο Στέρλινγκ άλλαξε όμορφα με τον Φερναντίνιο και με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 5-1. Στο 88' ο Φοντέν βρέθηκε στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά κόπηκε από τον Μπέρτραντ και στο 90+1' ο Σανέ με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 6-1.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς (68’ Κομπανί), Λαπόρτ, Μεντί, Φερναντίνιο (78’ Ντελφ), Μπ.Σίλβα, Ντ.Σίλβα (72’ Φοντέν), Σανέ, Στέρλινγκ, Αγουέρο

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Σέντρικ, Στίβενς, Χουντ, Μπέρτραντ, Ρέντμον (73’ Ελιουνούσι)τ, Χέιμπιεργκ, Λεμινά, Γουόρντ Πρόους (73’ Ομπαφέμι), Λονγκ, Ινγκς (82’ Άρμστρονγκ).